KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Obama NATO-s: Qëndro e palëkundur kundër Rusisë
Obama NATO-s: Qëndro e palëkundur kundër Rusisë
EPA/LESZEK SZYMANSKI

Obama NATO-s: Qëndro e palëkundur kundër Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, u ka bërë thirrje sot liderëve të NATO-s që të qëndrojnë të palëkundur kundër një Rusie ringjallëruese në lidhje me kapjen e Krimesë së Ukraina, duke shtuar se dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian nuk duhet ta dobësojë aleancën perëndimore të mbrojtjes. Në një shkrim të publikuar në “Financial Times” të Londrës, pasi arriti për samitin e tij të fundit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior, para se ta lërë zyrën në janar, Obama tha se marrëdhëniet e veçanta të Amerikës me Britaninë do ta mbijetojnë votën e referendumit për të cilën ai kishte bërë thirrje që të shmangej.“Marrëdhëniet e veçanta ndërmjet ShBA-së dhe Britanisë së Madhe do të qëndrojnë. Nuk kam dyshim se Britania do të mbetet njëri nga anëtarët më të afta të NATO-s,” tha Obama, duke shtuar se votimi i saj për të dalë nga BE ka ngritur pyetje të rëndësishme për të ardhmen e integrimeve evropiane. Aleanca 28 anëtarëshe e NATO-s edhe formalisht do të bjerë dakord që të vendosë katër batalione me tre mijë deri në katër mijë trupa në shtetet baltike dhe Poloninë lindore në baza rotacionale për t’i risiguruar anëtarët e saj lindor për gatishmërinë e saj për t’i mbrojtur ato.