KRYEFAQJA » LAJME » Obama : ” Të gjitha palët duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike “
Obama : " Të gjitha palët duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike "

Obama : ” Të gjitha palët duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike “

Presidenti amerikan Barack Obama u ka bërë thirrje të gjitha palëve që “të mbështetin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Turqisë, të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të shmangin çdo dhunë apo gjakderdhje ” bën të ditur Shtëpia e Bardhë. Sekretari i Shtetit John Kerry ka folur me telefon me homologun e tij turk, Mevlüt Çavuşoğlu, dhe i tha atij se SHBA po ndjek me shqetësim ngjarjet e rënda që po ndodhin në Turqi”.  Nga ana e saj edhe NATO ka shprehur mbështetjen për qeverinë turke.