KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Presidenti Iranian do të vizitoje Evropën
presidenti iranian visiton europen

Presidenti Iranian do të vizitoje Evropën

Burimet diplomatike në Romë njoftojne se presidenti iranian Hasan Rohani, gjatë javës së ardhshme do ta vizitojë Italinë dhe Francën. Ky do të jetë udhëtimi i tij i parë në Evropë që nga heqja e sanksioneve ndaj Iranit, bazuar në marrëveshjen me fuqitë botërore. Rohani do të qëndroje në Itali më 25 dhe 26 janar dhe më 27 janar do të vizitoje Parisin. Më 26 janar, Rohani do të takohet edhe me Papa Françeskun. Vizita ishte planifikuar në nëntor të vitit të shkuar por u anulua pas sulmeve terroriste në Paris.