KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Princi dhe Princesha e Suedisë sjellin në jetë djalin e tyre
princesha suedise familja mbreterore shtohet me djale

Princi dhe Princesha e Suedisë sjellin në jetë djalin e tyre

Familja mbreterore e Suedise u shtua me nje djale ne oret e vona te se martes. Princeshe Sofia solli ne jete femijen e saj te pare pas marteses me Princin Karl Filip ne qershor te vitit te shkuar. Bebja peshonte 3.6 kilogram, me gjatesi 49 centimera. Ai dhe nena e tij jane ne gjendje te mire shendetesore.

Ne nder te princit te ri sot ne mesdite ka patur te shtena me topa ne te gjithe vendin. Ne stokholm, pati 20 te shtena topash nga ishulli Skepholmen. Princi 36 vjecar Karl Filip eshte femija i dyte dhe djali i vetem i Mbreti Karl Gustav dhe Mbretereshes Silvia te Suedise. Motra e tij me e madhe, Princesha Viktoria, eshte pretendetja e pare ne linje per fronin mbreteror.