KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Putin pret Erdogan
Putin pret Erdogan
EPA/ANATOLY MALTSEV

Putin pret Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin theksoi vullnetin rus për të rikthyer dialogun dhe marrëdhëniet dypalëshe duke pritur të martën në Shën Petërburg homologun e tij turk Rexhep Taip Erdogan, pas nëntë muajsh krizë diplomatike. “Vizita juaj, që zhvillohet pavarësisht situatës politike të brendshme shumë të komplikuar në Turqi, tregon se ne të gjithë kërkojmë të rivendosim dialog dhe marrëdhënie, në interes të popujve rus dhe turk”, deklaroi Putin, pas një shtrëngimit të duarve mes dy krerëve.
Marrëdhëniet mes Moskës dhe Ankarasë ishin përkeqësuar ndjeshëm pas shkatërrimit në nëntor të një bombarduesi rus nga dy avionë turq mbi kufirin turko-sirian.