KRYEFAQJA » LAJME » Rama, vizitat zyrtare në SHBA
edi rama ne shba takimet zyrtare tahiri bushati shtepi e bardhe barak obama

Rama, vizitat zyrtare në SHBA

Kryeministri Edi Rama ndodhet në SHBA ku do të zhvillojë një vizitë zyrtare. Takimi i parë do të jetë ai me kryebashkiakun e New York-ut. Ndërsa më datë 14 prill, delegacioni shqiptar i kryesuar nga kryeministri Edi Rama dhe ministrat Tahiri e Bushati do të priten në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti amerikan Barak Obama.

Gjatë vizitës së tij në SHBA kryeministri Edi Rama do të lançojë edhe projektin e Samitit të Parë Mbarëkombëtar të Diasporës Shqiptare, i cili parashikohet të mbahet në nëntor të këtij viti në Tiranë.

Më pas takimet e kryeministrit do të vijojnë edhe në Byrone Federale të Hetimit, FBI.