KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Rio 2016, medaljet dhe rekordet e para
Rio 2016, medaljet dhe rekordet e para
EPA/VALDRIN XHEMAJ

Rio 2016, medaljet dhe rekordet e para

Medalja e parë olimpike për edicionin e 31-të lojrave olimpike i takon SHBA. Ishte 19 vjeçarja Virginia Thrasher që fitoi garën e qitjes për pushke me ajër në 10 metra për femra. Amerikania arriti të grumbullonte 208 pike duke lënë pas 2 garueset kineze që morën vendin e dytë dhe të trete. Medalja e argjendte i takon Du Li dhe ajo e bronxte per Ji Siling.
Anglezi Adam Peaty ka vendosur një rekord të ri botëror në baterinë e 100 metrave stil bretkosë për meshkuj. Britaniku notoi në kohën 57.55 duke thyer rekordin e vendosur po nga ai vetë në kampionatin botëror të notit në Londër me kohën 57.92.