KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Rio, momentet më të veçanta të ditës së tretë të Lojrave Olimpike
Dy sportiste ruse gjatë garës së skermës. EPA/SERGEI ILNITSKY
Dy sportiste ruse gjatë garës së skermës. EPA/SERGEI ILNITSKY

Rio, momentet më të veçanta të ditës së tretë të Lojrave Olimpike

Fituesja e medaljes së arit në not, amerikania Lily King duke parë flamurin rus gjatë raundit të nderit në ceremoninë e garës së 100 m të notit.

E hëna ka mbyllur dhe ditën e tretë të Lojrave Olimpike. Pati rekorde të reja, emocione të forta dhe momente pikante.

Amerikanët shënuan një rekord të ri në pishinë, numri një i tenisit në botë, Novak Djokovic humbet rastin e dytë për të marrë medalje olimpike, Australia fiton medaljen e parë olimpike në sportin e regbisë dhe një boksier arrestohet për akuza të përdhunimit të një shtëpiakeje.

Në ditën e trete janë zhvilluar gara eleminatore dhe janë marrë medalje dhe në shumë sporte të tjera si, skerme, qitje, mundje, box, not, gjimnastikë, hedhje nga trampolina, gjuajtje me hark, kanotazh, etj. Shfletoni galerinë për të parë disa nga momentet më të bukura të ditës së tretë.

Para Mbrapa

 

Reiner Estpinan nga Kuba, mer shënjestër gjatë garës së qitjes, 10m për meshkuj. EPA/VALDRIN XHEMAJ
Reiner Estpinan nga Kuba, mer shënjestër gjatë garës së qitjes, 10m për meshkuj. EPA/VALDRIN XHEMAJ
Tabela elektronike e garës së qitjes 10 m për meshkuj. EPA/ DEAN LEWINS
Tabela elektronike e garës së qitjes 10 m për meshkuj. EPA/DEAN LEWINS
Juan Martin Del Porto dhe Maximo Gonzales, tenistë të argjentinës, gjatë finales kundër Rafael Nadal dhe Marc Lopez të Spanjës. EPA/MICHAEL REYNOLDS.
Juan Martin Del Porto dhe Maximo Gonzales, tenistë të argjentinës, gjatë finales kundër Rafael Nadal dhe Marc Lopez të Spanjës. EPA/MICHAEL REYNOLDS.
Dy sportiste ruse gjatë garës së skermës. EPA/SERGEI ILNITSKY
Dy sportiste ruse gjatë garës së skermës. EPA/SERGEI ILNITSKY
Jackson Rondinelli dhe Hugo Parisi nga Brazili, gjatë interpretimin të tyre të hedhjes nga trampolina. EPA/BERND THISSEN
Jackson Rondinelli dhe Hugo Parisi nga Brazili, gjatë interpretimin të tyre të hedhjes nga trampolina. EPA/BERND THISSEN
 Zv.ministri i Punëve të Brendshmë të Koresë së Veriut, sëbashku me zyrëtarë të lartë të shtetit gjatë ndeshjes së ping-pongut midis Koresë dhe Taivanit. EPA/YONHAP

Zv.ministri i Punëve të Brendshmë të Koresë së Veriut, sëbashku me zyrëtarë të lartë të shtetit gjatë ndeshjes së ping-pongut midis Koresë dhe Taivanit. EPA/YONHAP
Rafaela Silva, sportistja braziliane në podium pas fitores së medaljes së arit në xhudo, -57 kg.
Rafaela Silva, sportistja braziliane në podium pas fitores së medaljes së arit në xhudo, -57 kg.
Nora Gjakova nga Kosova dhe Corina Caprioriu e Rumanisë, gjatë ndeshjes së xhudos. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Nora Gjakova nga Kosova dhe Corina Caprioriu e Rumanisë, gjatë ndeshjes së xhudos. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Sportistet gjermane gjatë garës së kanotazhit. EPA/DIEGO AZUBEL
Sportistet gjermane gjatë garës së kanotazhit. EPA/DIEGO AZUBEL
Ki Bobae nga Korea e Jugut gjatë raundit eleminator të gjuatjes me hark. EPA/YOAN VALAT
Ki Bobae nga Korea e Jugut gjatë raundit eleminator të gjuatjes me hark. EPA/YOAN VALAT
Zahra Nemati nga Irani, mer shënjestër gjatë raundit individual të gjuatjes me hark. EPA/YOAN VALAT
Zahra Nemati nga Irani, mer shënjestër gjatë raundit individual të gjuatjes me hark. EPA/YOAN VALAT
Michael Phelps, notari amerikan në garën e 200 metrave per meshkuj në stilin flutur. EPA/TIBOR ILLYES
Michael Phelps, notari amerikan në garën e 200 metrave per meshkuj në stilin flutur. EPA/TIBOR ILLYES
 Koji Yamamuro, gjimnasti japonez rrëzohet teksa përformon në garën e gjimnastikës. EPA/TATYANA ZENKOVICH

Koji Yamamuro, gjimnasti japonez rrëzohet teksa përformon në garën e gjimnastikës. EPA/TATYANA ZENKOVICH
Notarja ruse Yulia Efimova, me medaljen e argjendit në ceremoninë e garës së 100 metrave. EPA/LUKAS COCH
Notarja ruse Yulia Efimova, me medaljen e argjendit në ceremoninë e garës së 100 metrave. EPA/LUKAS COCH
Shane Tusup, husband and coach of Katinka Hosszu of Hungary, reacts during ëomen's 100m Breaststroke final of the Rio 2016 Olympic Games Sëimming events at Olympic Aquatics Stadium at the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 08 August 2016. EPA/DAVE HUNT AUSTRALIA AND NEë ZEALAND OUT
Shane Tusup, husband and coach of Katinka Hosszu of Hungary, reacts during ëomen’s 100m Breaststroke final of the Rio 2016 Olympic Games Sëimming events at Olympic Aquatics Stadium at the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 08 August 2016. EPA/DAVE HUNT AUSTRALIA AND NEë ZEALAND OUT
Fituesja e medaljes së arit në not, amerikania Lily King duke parë flamurin rus gjatë raundit të nderit në ceremoninë e garës së 100 m të notit.
Fituesja e medaljes së arit në not, amerikania Lily King duke parë flamurin rus gjatë raundit të nderit në ceremoninë e garës së 100 m të notit.

 

 

Para Mbrapa