KRYEFAQJA » LAJME » Bota » SHBA: Në Florida fitojnë Clinton dhe Trump
SHBA: Në Florida fitojnë Clinton dhe Trump

SHBA: Në Florida fitojnë Clinton dhe Trump

Donald Trump viton, mbi të gjitha në Florida, por nuk merr gjithçka në “Super Tuesday-in” e ri të zgjedhjeve paraprake amerikane për president, ndalohet nga kundërshtari i vet në parti John Kasich që fiton në Ohajo. Tramp ja merr Floridën kundërshtarit të tij, Marco Rubio, i cili heq dorë nga gara. Pastaj mori edhe Ilinoisin dhe Karolinën e Veriut ndërsa Misuri është akoma në dyshim pasi do të numërohet deri në votën e fundit pasi kundërshtohet nga Ted Cruz.

Nga krahu demokrat, Hillary Clinton merr me thjeshtësi fitoret në Florida, Ohajo dhe Karolinën e Veriut dhe flet “për një hap tjetër dret emërimit”. Bernie Sanders, në fakt, nuk arrin t’i fitojë dy, pas fitores në Miçigen merr Ohajon, ndërsa edhe për këto Misuri mbetet për t’u numëruar deri në votën e fundit.