KRYEFAQJA » LAJME » Bota » SHBA, presidencialet. Trump nuk ndalet, fiton edhe në dy shtete, Clinton në një

SHBA, presidencialet. Trump nuk ndalet, fiton edhe në dy shtete, Clinton në një

Donald Trump, kandidati i mundshëm i Partisë Republikane në zgjedhjet për president të SHBA-së, ka fituar lehtësisht votimet paraprake edhe në dy shtete: Uest Virxhinia dhe Nebraska. Rivalët e Trumpit janë tërhequr nga gara javën e kaluar, por Trump lufton ende për mbështetjen e Partisë Republikane pasi ekzistojnë dyshime për përmbajtjen dhe stilin e tij. Në kampin demokrat, Hillary Clinton, njëherësh favorite, ka fituar në Nebraska, ndërsa kundërshtari i saj, Bernie Sanders në Uest Virxhinia. Sanders, megjithatë, është larg Clintonit sa i përket numrit të përgjithshëm të delegatëve, të nevojshëm për nominimin e partisë. Zgjedhjet presidenciale në SHBA do të mbahen në nëntor.