KRYEFAQJA » LAJME » Bota » SHBA: Rënia e dollarit dhe aksioneve botërore

SHBA: Rënia e dollarit dhe aksioneve botërore

Tregjet globale të aksioneve dhe dollari amerikan kanë shënuar rënie për shkak të shenjave se gara presidenciale në Shtetet e Bashkuara po bëhet gjithnjë e më e ashpër dhe më e paqartë. Investitorët botërorë për javë të tëra ishin të bindur se kandidatja demokrate, Hillary Clinton, mund të fitoje pa probleme, pasi sondazhet tregonin vazhdimisht se ajo avanconte në krahasim me rivalin e saj republikan, Donald Trump. Paqartësia lidhur me rezultatin e zgjedhjeve më 8 nëntor ka ndikuar në rënien e aksioneve në Wall Street mbrëmë, ndërsa dollari amerikan ka rënë në nivelin më të ulët në tri javët e fundit, kundër euros dhe monedhave të tjera kryesore.