KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Trampi zgjidhet president i SHBA
Trampi zgjidhet president i SHBA

Trampi zgjidhet president i SHBA

Donald Tramp do të bëhet 45-presidenti amerikan pas një fitoreje mahnitëse mbi demokraten Hillari Klinton, raporton agjencia e lajmeve Asosiejtid Pres. Fitorja e projektuar e kandidatit republikan erdhi deri në një pjesë të vogël të shteteve kryesore me ritëm, pavarësisht muajve të votimit që favorizuan zonjën Klinton. Beteja në Florida, Ohio dhe North Carolina hapi rrugën për fitoren e Trampit. Tregjet globale kanë shënuar rënie. Dou Xhons ka nisur me 800 pikë rënie.