KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Turqi, miliona njerëz mbështesin Erdoganin
z_p13-i-love

Turqi, miliona njerëz mbështesin Erdoganin

Pas përpjekjes për grusht shteti, miliona njerëz në të gjithë Turqinë mbushën rrugët për të tretën natë me radhë në manifestime që organizatorët i quajnë në mbrojtje të demokracisë së vendit dhe për të shfaqur qëndrimin e tyre kundër puçisteve. Në Stamboll, qytetarë të shumtë e kaluan natën jashtë në sheshin Taksim dhe përpara Drejtorisë së Policisë së Stambollit. Shumë të tjerë u mblodhën para shtëpisë së Presidentit Erdoğan në Üsküdar. Arrestimet e personave të ndërlidhur me grushtin e dështuar të shtetit kanë vijuar edhe sot. Ndërkohë, kleriku Fetullah Gylen, i akuzuar nga autoritetet se qëndron pas këtij grushti shteti, u shpreh se do ta respektonte vendimin e mundshëm të autoriteteve amerikane për ekstradim në Turqi. Mirëpo, ai sërish tha se puçin e ka organizuar vetë presidenti Erdogan. “Nuk jam fort i brengosur për kërkesën që të ekstradohem”, tha Gulen, i cili jeton si emigrant në shtetin amerikan të Pensilvanisë.