KRYEFAQJA » Tag Archives: Ballkan

Tag Archives: Ballkan

INTERPOL: Operacion ndërkombëtar për trafikimin e armëve në vendet e Ballkanit dhe Europës lindore

interpol trafikimi i armeve

Me qindra armë, ndër të cilat edhe një raketë hedhëse e një mitraloz, janë sekuestruar gjatë një operacioni ndërkombëtar policor të udhëhequr nga Interpoli. Shënjestra e ndërhyrjes, ishte trafikimi i paligjshëm i tyre nga vendet e Ballkanit dhe Europës lindore. Në total, u kapen 321 armë zjarri. Shqetësimet në rritje …

Më shumë

Ballkanasit, të pakënaqur me korrupsionin, por edhe me …denoncuesit!

Ballkanasit, të pakënaqur me korrupsionin, por edhe me ...denoncuesit!

Sinjalizuesit konsiderohen si mjet efekti për të ekspozuar krimin dhe korrupsionin në rajon, – ky është përfundimi i një sondazhi të kryer nga Këshilli Bashkëpunimit Rajonal në vendet e Ballkanit. Për të mësuar qasjen e publikut ndaj sinjalizuesve u pyetën 7000 njerëz nga 7 ekonomitë e vendeve të rajonit. “Korrupsioni dhe mungesa …

Më shumë

Thaçi për ushtrinë e Kosovës

thaci, ushtria e kosoves, ndryshime, kreu i forcave te armatosura, kosove, shqiperi, ballkan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se Kushtetuta e Kosovës, si komandant i forcës së sigurisë së Kosovës, i jep atij kompetenca të mjaftueshme për të ndërmarrë nismën e ndryshimit të Ligjit dhe ndërrimin e kesaj trupe në ushtri të rregullt të shtetit. Presidenti e beri deklaratën gjatë një vizite …

Më shumë

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Kryeministri Edi Rama, ka shprehur një këndvështrim të ri lidhur me fondet që BE i akordojnë Shqipërisë. Nga konferenca ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qëndrueshëm”, zoti Rama kërkoi që mbështetja financiare e BE të ketë në vemendje edhe ruajtjen e trashegimisë kulturore. “BE ka gjithmonë e më shumë …

Më shumë

Shqipëria dhe Mali i Zi , siglojnë të parat Traktatin e Komunitetit të Transportit në rajon

Shqipëria dhe Mali i Zi , siglojnë të parat Traktatin e Komunitetit të Transportit në rajon

Shqipëria dhe Mali i zi kanë sigluar të parat Traktatin e Komunitetit të Transportit në rajon. RTSH ka siguruar dokumentin që është sigluar dy ditë më parë edhe nga Bosnjë Hercegovina, ndërsa pritet të procedohet në të njëjtën mënyrë edhe nga 3 vende të tjera të rajonit për t’u paraqitur …

Më shumë

Kodheli: NATO të dërgojë mesazhe paqe dhe sigurie në Ballkan

Kodheli: NATO të dërgojë mesazhe paqe dhe sigurie në Ballkan

  NATO duhet të vijojë të mbetet e angazhuar në Ballkanin Perëndimor, duke dërguar mesazhe të qarta për mbajtjen e paqes dhe sigurisë. Deklarata është bërë nga  ministrja shqiptare e mbrojtjes Mimi Kodheli gjatë Ministerialit të Mbrojtjes që u zhvillua në selinë e NATO-s ne Bruksel. Gjithashtu, ministrja e Mbrojtjes …

Më shumë

PE miraton rezolutën për Shqipërinë, me thirrjen për Reformë në Drejtësi, luftë krimit e korrupsionit, zgjedhje të lira e të ndershme

PE miraton rezolutën për Shqipërinë, me thirrjen për Reformë në Drejtësi, luftë krimit e korrupsionit, zgjedhje të lira e të ndershme

Me 546 vota pro, 85 kundër dhe 62 abstenim, Parlamenti Europian miratoi rezolutën për Shqipërinë. Eurodeputetët mirëpresin progresin e Shqipërisë mbi reformat në lidhje me BE-në, por rezoluta “vëren se zbatimi i besueshëm i Reformës në Drejtësi, përparimi i mirë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, si dhe mbajtja e …

Më shumë