KRYEFAQJA » Tag Archives: Basha

Tag Archives: Basha

Rama: Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte, por pa vetingun s’ka kompromis

Rama: Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte, por pa vetingun s'ka kompromis

Kryeministri socialist Edi Rama ka deklaruar sërish gadishmërinë e tij për dialog pa kushte me opozitën, por shprehu vendosmërinë për ndërmarrjen e procesit të vetingut. “Miq! Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte. Por pa Vetingun s’ka asnjë kompromis, sepse Drejtësia për Shqipërinë që duam nuk negociohet” shkruan zoti Rama …

Më shumë

Eurodeputetët: Diskutimet kanë qenë pozitive

Eurodeputetët: Diskutimet kanë qenë pozitive

Përkundër komenteve të ndryshme rreth takimeve të së martës mes kryetarit të Komitetit të Punëve të Jashtme në Parlamentit Evropian David McAllister, Raportuesit të Përhershëm të Parlamentit Evropian për Shqipërinë Knut Fleckenstein me krerët e politikës shqiptare Rama, Meta dhe Basha, eurodeputetët kanë dalë me një deklaratë për shtyp ku …

Më shumë

Misioni i eurodeputetëve, ende asnjë rezultat në zgjidhjen e krizës

Misioni i eurodeputetëve, ende asnjë rezultat në zgjidhjen e krizës

Misioni i eurodeputetëve McAllister dhe Fleckenstein për të ndërmjetësuar mes maxhorancës së majtë dhe opozitës së djathtë në Shqipëri për të zgjidhur krizën politike, ende nuk ka dhënë asnjë rezultat. Palët kanë zhvilluar takime të veçanta intensive gjatë pasdites të së martës, por në përfundim të tyre askush nuk ka …

Më shumë

Rama dhe Meta takohen me McAllister dhe Flackenstein

Rama dhe Meta takohen me Mcallister dhe Flackenstein

Kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta kanë pritur në mesditë në Tiranë  Zv/presidentin e Partisë Popullore Europiane njëherësh kreu i Komisionit te Jashtëm te Parlamentit Europian, David McAllister dhe raporterin për Shqipërinë Knut Fleckestein. Mendohet se dy europarlamentarët u kanë dorëzuar krerëve të maxhorancës draft-propozimet për gjetjen e një …

Më shumë

Në prag të vizitës së eurodeputetëve, Basha këmbëngul për qeveri teknike

Në prag të vizitës së eurodeputetëve, Basha këmbëngul në qeveri teknike

Kreu i opozitës së djathtë Lulzim Basha ka paralajmëruar se dialogu me kundërshtarët e tij politik për zgjidhjen e krizës do të synojë vetëm qeverinë teknike. “Nuk na mungon aspak vullneti dhe vendosmëria për ta zgjidhur krizën e thellë politike përmes një dialogu me kundërshtarët tanë politikë. Dialog që ka …

Më shumë

Basha: Protesta-paralajmërim se lëvizje popullore është e pathyeshme!

Basha: Protesta-paralajmërim se lëvizje popullore është e pathyeshme!

Opozita e djathtë shqiptare mbylli të hënën protestën e saj një orëshe duke deklaruar vendosmërinë për të kërkuar qeveri teknike dhe mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Përkrahësit e saj bllokuan të paktën pesë akse kryesore kombëtare, duke protestuar paqësisht. Sipas kreut të PD Lulzim Basha “qindra mijëra …

Më shumë

Basha: Bllokimi i rrugëve, sakrificë e vogël për Shqipërinë e re! Rama: Mos u bëni mercenarë për destabilizimin e vendit!

Basha: Bllokimi i rrugëve, sakrificë e vogël për Shqipërinë e re! Rama: Mos u bëni mercenarë për destabilizimin e vendit!

Dita e dielë ka shënuar një tjetër përplasje të fortë në distancë mes kreut të qeverisë Edi Rama dhe atij të PD Lulzim Basha. Shkak është bërë paralajmërimi i opozitës se do të bllokojë qarkullimin rrugor në të gjithë vendin. Ndonëse policia ka lajmëruar se nuk ka dhënë leje për …

Më shumë