KRYEFAQJA » Tag Archives: BE

Tag Archives: BE

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Kryeministri Edi Rama, ka shprehur një këndvështrim të ri lidhur me fondet që BE i akordojnë Shqipërisë. Nga konferenca ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qëndrueshëm”, zoti Rama kërkoi që mbështetja financiare e BE të ketë në vemendje edhe ruajtjen e trashegimisë kulturore. “BE ka gjithmonë e më shumë …

Më shumë

Koçijançiç i përgjigjet Bashës: BE po punon me autoritetet shqiptare kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Koçijançiç i përgjigjet Bashës: BE po punon me autoritetet shqiptare kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Bashkimi Europian po punon ngushtë me autoritetet shqipëtare për arritjen e qëllimit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Këtë përgjigje dha zëdhënësja e Komisionit, Maja Koçijançiç, kur u pyet nga RTSH lidhur me reagimin e kreut të opozitës shqiptare, Lulëzim Basha, sipas të cilit në BE “ka nga …

Më shumë

Rumani, vazhdojnë protestat masive kundër korrupsionit

Rumani, vazhdojnë protestat masive kundër korrupsionit

Pavarësisht se qeveria pranoi të tërhiqte dekretin, i cili parashikonte faljen e zyrtarëve të lartë të dënuar për korrupsion, qytetarët e Rumanisë kanë protestuar sërish në sheshin kryesor të Bukureshtit, për të disatën ditë radhazi, në shenjë kundërshtie ndaj klasës së korruptuar politike. Në bazë të të dhënave të Policisë, …

Më shumë

Brexit, parlamenti britanik nis debatin

Brexit, parlamenti britanik nis debatin

Parlamenti britanik filloi të debatojë projektligjin që autorizon qeverinë të fillojë negociatat për daljen nga Bashkimi Evropian. “Esenca e këtij projektligji qëndron mbi një çështje shumë të thjeshtë. Ai i besojmë ne popullit apo jo?”, deklaroi para deputetëve ministri i ngarkuar për Brexit, David Davis, duke aluduar për rezultatin e …

Më shumë

Klosi: Administrata publike u përgjigjet pritshmërive për integrimin në BE

blendi klosi, pritshmerite, be, integrimi, kontrata pune, vendi, administrata

Në sfidën për të përmbushur kriteret, kusht për Integrimin e vendit në BE, administrata publike sipas ministrit Klosi u pergjigjet pritshmërive. Meritën kryesore për këtë ua njeh të rinjve shqiptarë të shkolluar që janë bërë pjesë e administratës gjatë viteve të fundit , falë edhe mundësisë që iu dha atyre …

Më shumë

Takimi Kosovë – Serbi, Mogerini: “Dua t’i falënderoj për takimin e hapur dhe shumë konstruktiv që patëm”

Takimi Kosovë - Serbi, Mogerini: “Dua t’i falënderoj për takimin e hapur dhe shumë konstruktiv që patëm"

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Federika Mogerini, deklaroi në orët e vona të së martës, se normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është esencial dhe shumë i rëndësishëm edhe për Bashkimin Evropian. Në një deklaratë për shtyp, Mogerini thekson se “presidentët Tomislav Nikoliç …

Më shumë