KRYEFAQJA » Tag Archives: Belgjikë

Tag Archives: Belgjikë

Zëvendëspresidenti i SHBA-së në Bruksel

mike pence, zevendes kryeministri i shba, shba, vizite, bruksel, belgjike, bota

SHBA-ja është e vendosur të vazhdojë bashkëpunimin dhe partneritetin me Bashkimin Evropian, theksoi sot zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence, duke folur për një angazhim të fuqishëm të presidentit amerikan Donald Trump në këtë drejtim. Mike Pence viziton për herë të parë, në funksionet e zëvendëspresidentit, Brukselin dhe takoi presidentin e Këshillit …

Më shumë

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Rreth 300 përfaqësues të shoqatave të ndryshme shqipëtare në Belgjike, Holandë, Luksemburg, Francë, Zvicër dhe Gjermani, si dhe aktivistë të tjerë të diasporës u mblodhën të shtunën, në protestën e paralajmëruar në sheshin përpara institucioneve të Bashkimit Europian, në Bruksel. Ata kërkuan lirimin e plotë të politikanit kosovar, ish kryeministrit …

Më shumë

Bruksel, protesta në mbështetje të Haradinajt

Bruksel, protesta në mbështetje të Haradinajt

Për mëse një orë e gjysëm, përfaqësuesë të komunitetit shqiptarë në Belgjikë protestuan përpara ambasadës franceze në Bruksel duke kërkuar lirimin e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Inisiativa e deputetit të Partisë Socialiste të Belgjikës, Amet Gjana, u mbështet nga disa shoqata shqipëtare, që kishin ardhur …

Më shumë

Goli 7-sekondësh i Belgjikës

Belgjike, gol, 7 sekonda, gjibraltari, futboll

E çfarë mund të bësh për 7 sekonda? Në rastin e Belgjikës, mund të shënosh golin më të shpejtë në historinë e Eliminatoreve të Botërorëve. Ky privilegj i ka takuar sulmuesit belg, Kristian Benteke, i cili bëri të mundur që Gjibraltari ta nisë në mënyrën më të keqe të mundshme ndeshjen …

Më shumë