KRYEFAQJA » Tag Archives: bota

Tag Archives: bota

Debati presidencial në Francë

debati presidencial, france, bota

Ndërsa Franca shkon drejt zgjedhjeve presidenciale, kandidatët për kreun e ‘Champs Elysee’ zhvilluan debatin e parë televiziv. Siguria, emigracioni, feja ishin pikat kryesore ku kandidatja e Frontit Nacional Le Pen, socialisti Benoit Hamon, kandidati i qendrës së djathtë Fillon, Jean-Luc Mélenchon i së majtës alternative dhe lideri i qendrës Emmanuel …

Më shumë

Paris; Alarm për bombë

paris, alarm per bomb, trembje publike, forcat e rendit, alert, bota, evrope

Një alarm për bombë ka tronditur kryeqytetin francez. Zyra e prokurorit të financave në Paris është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë. Një zyrtar i policisë tha se ekspertët e eksplozivëve kanë rrethuar qendrën e Parisit. Policia është në kërkim për eksploziv në selinë e prokurorit financiar pas një …

Më shumë

Irak, çlirohet Mosuli

clirohet mosuli, mosul, irak, paqe, lufte, bota

Forcat irakiane zbrapsen shtetin islamik nga një tjetër qytet, pasi morën nën kontroll kompleksin kryesor të zyrave qeverisëse në Mosul. Forcat qeveritare kanë kanë përparuar përgjatë lumit Tigër dhe kanë marë disa zona strategjike në pjesën perëndimore të qytetit. Çlirimi i Mosulit ka bërë që së paku 72.000 të shpërngulur …

Më shumë

Rusia akuzon NATO-n, BE-në dhe Shqipërinë për “platformë shqiptare” në Maqedoni

rusia, be, nato,shqiperi, akuzon, bota, rajoni, politike, maqedonia

Rusia ka akuzuar NATO-n, Bashkimin Evropian dhe Shqipërinë, për përpjekje për imponim të qeverisë pro-shqiptare në Maqedoni, nje vend që është përfshirë nga kriza politike, pas zgjedhjeve të mbajtura në dhjetor të vitit të kaluar. “Me bashkëpunim aktiv të zyrtarëve të BE-së dhe NATO-s, një ‘‘platformë shqiptare” e krijuar në …

Më shumë