KRYEFAQJA » Tag Archives: Bruksel

Tag Archives: Bruksel

Zëvendës kryeministri i SHBA-së në Bruksel

mike pence, zevendes kryeministri i shba, shba, vizite, bruksel, belgjike, bota

SHBA-ja është e vendosur të vazhdojë bashkëpunimin dhe partneritetin me Bashkimin Evropian, theksoi sot zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence, duke folur për një angazhim të fuqishëm të presidentit amerikan Donald Trump në këtë drejtim. Mike Pence viziton për herë të parë, në funksionet e zëvendëspresidentit, Brukselin dhe takoi presidentin e Këshillit …

Më shumë

Presidenti Thaçi pritet nga përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian, në Bruksel

hashim thaci, kosove, president, 2017, bruksel, perfaqesues te larte te brukselit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot dhe nesër do të qëndrojë në Bruksel, ku do të pritet nga përfaqësuesit e lartë të Bashkimit Evropian. Thaçi do të kërkojë nga Bashkimi Evropian jetësimin e liberalizimit të vizave dhe përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të Kosovës në Bashkimin Evropian. Presidenti Thaçi do …

Më shumë

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Rreth 300 përfaqësues të shoqatave të ndryshme shqipëtare në Belgjike, Holandë, Luksemburg, Francë, Zvicër dhe Gjermani, si dhe aktivistë të tjerë të diasporës u mblodhën të shtunën, në protestën e paralajmëruar në sheshin përpara institucioneve të Bashkimit Europian, në Bruksel. Ata kërkuan lirimin e plotë të politikanit kosovar, ish kryeministrit …

Më shumë

Bruksel, përfundon pa sukses takimi Kosovë-Serbi

Bruksel, përfundon pa sukse takimi Kosovë-Serbi

Takimi i natës të së mërkurës mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë ku morën pjesë përfaqësuesit më të lartë dy të vendeve, presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikolic, dhe kryeministrat Isa Mustafa e Aleksandar Vuçic, përfundoi pa asnjë përparim e marrëveshje. Përveç takimeve dypalëshe me ndërmjetësuesen e Bashkimit Evropian në …

Më shumë

Bruksel, Kosova dhe Serbia bisedime për normalizimin e marrëdhënieve

Bruksel, Kosova dhe Serbia bisedime për normalizimin e marrëdhënieve

Sot në Bruksel, Kosova dhe Serbia zhvillojnë bisedime për normalizimin e marrëdhënieve pas disa muajsh ndërprerjeje. Në takimin, që zhvillohet në zyrën e shefes së diplomacisë evropiane, Federika Mogerini, marrin pjesë presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa nga Kosova, ndërsa nga pala serbe, Presidenti Tomisllav Nikoliç dhe kryeministri Aleksandër …

Më shumë

Bruksel, protesta në mbështetje të Haradinajt

Bruksel, protesta në mbështetje të Haradinajt

Për mëse një orë e gjysëm, përfaqësuesë të komunitetit shqiptarë në Belgjikë protestuan përpara ambasadës franceze në Bruksel duke kërkuar lirimin e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Inisiativa e deputetit të Partisë Socialiste të Belgjikës, Amet Gjana, u mbështet nga disa shoqata shqipëtare, që kishin ardhur …

Më shumë