KRYEFAQJA » Tag Archives: Evropë

Tag Archives: Evropë

Paris; Alarm për bombë

paris, alarm per bomb, trembje publike, forcat e rendit, alert, bota, evrope

Një alarm për bombë ka tronditur kryeqytetin francez. Zyra e prokurorit të financave në Paris është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë. Një zyrtar i policisë tha se ekspertët e eksplozivëve kanë rrethuar qendrën e Parisit. Policia është në kërkim për eksploziv në selinë e prokurorit financiar pas një …

Më shumë

Moti në Ballkan dhe Evropë

Bora, ballkan, reshje, rajoni, bllokim rrugesh

Ballkani vazhdon të jetë i përfshirë nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura bore. Mëngjesin e sotëm në Prishtinë termometri ka shënuar -25 gradë. Mediat kosovare shkruajnë se gjatë natës pritet që temperatura më e ulët të jetë -18 gradë celsius. Këto temperatura të ulëta kanë krijuar ngrica në rrugët …

Më shumë

Departamenti i Shtetit: Rrezik i shtuar për sulme terroriste

Maqedoni, SHBA-të ftojnë liderët politikë të formojnë pa vonesë qeverinë e re

Departamenti i shtetit i SHBA-së paralajmëroi për rrezik të shtuar të sulmeve terroriste në mbarë Evropën gjatë periudhës së festave të fundvitit, duke paralajmëruar njëherësh qytetarët amerikanë të tregohen të kujdesshëm. Departamenti nuk saktësoi vendet dhe as datat në paralajmërimin e tij mbi rrezikun e sulmeve, por citoi festën e …

Më shumë

Në Evropë, rrjete kriminale shfrytëzojnë fëmijët si skllevër

Autoritet holandeze kanë ngritur shqetësimin për trafikimin dhe shfrytëzimin e të miturve për vjedhje dhe grabitje në të gjihë Europën. Zbulimi vjen pas zbulimit të një rrjeti që operon në Holandë, Spanjë, Austri, Kroaci dhe Bosnjë dhe arrestimit të një çifti në Spanjë. Sipas policisë holandeze janë mbi 300 fëmijë …

Më shumë

Sistemi amerikan i mbrojtjes raketore kritikohet nga Rusia e Bjellorusia

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Uladzimer Makey, tha se Rusia dhe Bjellorusia janë të shqetësuara me zhvillimin e sistemit amerikan të mbrojtjes raketore në Evropën Lindore. Makey i bëri komentet pas takimit me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i cili u takua gjithashtu edhe me presidentin, Aleksandër Lukashenka. Makey …

Më shumë