KRYEFAQJA » Tag Archives: Gjermani

Tag Archives: Gjermani

Firence, 11 të ndaluar në një operacion ndërkombëtar droge

Firence, 11 të ndaluar në një operacion ndërkombëtar droge

Karabinierët në Itali kanë asgjësuar në orët e para të së martës një organizatë kriminale, që lëvizte sasi të konsiderueshme narkotikësh në aksin Shqipëri-Itali-Gjermani. Sipas raportimeve të mediave italiane, kanë qenë karabinierët e Firences që kanë ekzekutuar 11 urdhër-arreste, në kuadër të një kërkese të Drejtorisë Rajonale të Antimafias. Sipas …

Më shumë

Schulzi do të sfidojë Merkelin

Schulzi do të sfidojë Merkelin

Partia Social Demokrate e Gjermanisë ka zgjedhur ish-presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Schulz, për kandidat të kësaj partie për të sfiduar kancelaren, Angela Merkel, në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit. Schulz, 61 vjeç, është lideri i parë partiak, në periudhën e pasluftës, që ka siguruar mbështetjen e te gjithe delegatëve …

Më shumë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë

Reagon Turqia për tubimet ne Gjermani

erdogan, turqi, be, kritka, ministri i jashtem turk

Turqia thotë se ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet mes të Ankarasë dhe Berlinit. Kjo deklaratë është bërë nga Ibrahim Kalin, zëdhënës i presidentit Recep Tayyip Erdogan, gjatë një interviste …

Më shumë

Migracioni Gjermani – Shqipëri; Tregu i punës hapet për shqiptarët e kualifikuar

migracioni, gjermani, shqiperi, ambasadorja gjermane, studiues, ministria e jashtme

25 mijë shqiptarë janë kthyer nga Gjermania e 55 mijë të tjerë që kanë kërkuar azil politik kanë marrë statusin ligjor për t’u kthyer menjëherë. Por Gjermania vazhdon të hapë tregun e punës për shqiptarët e kualifikuar. Këto mesazhe janë shprehur në konferencën e sotme mbi migracionin mes Gjermanisë, Shqipërisë …

Më shumë