KRYEFAQJA » Tag Archives: Gjermania

Tag Archives: Gjermania

Erdogan: “Po”-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Erdogan: "Po"-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Presidenti turk, Reçep Taip Erdogan ka thënë se vota “Po” në referendumin e 16 prillit, është përgjigja më e mirë, në atë që ai e quajti Evropë “fashiste dhe mizore”. “Kjo Evropë, si e para Luftës së Dytë Botërore, është raciste, fashiste dhe mizore, një Evropë anti-islam dhe anti-Turqi”, tha …

Më shumë

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

Bashkimi Evropian paralajmëroi se mund të fillojë të marrë masa kundër vendeve anëtare nëse vazhdojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në planin e organizatës për sistemimin e refugjatëve. Vetëm dy vende: Finlanda dhe Malta, i kanë respektuar detyrimet sipas programit, ndërsa dhjetra mijëra refugjatë vazhdojnë të jenë bllokuar në vendet e jugut …

Më shumë

Gabriel pret Ramën në Berlin: “Ne duam ta çojmë përpara përafrimin e Shqipërisë me BE”

Gabriel pret Ramën në Berlin: "Ne duam ta çojmë përpara përafrimin e Shqipërisë me BE"

Gjermania vlerëson se Shqipëria është garante për paqen e stabilitetin në rajon. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm gjerman Sigmar Gabriel gjatë një dalje të përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama i cili gjendet për një vizitë zyrtare në Berlin. “Falenderojmë për përpjekjet që bëni në Shqipëri …

Më shumë

Passport Index: Gjermania me pasaportë më të fortë, Shqipëria e 47-ta

Passport Index: Gjermania me pasaportë më të fortë, Shqipërina e 47-ta

Pasaporta shqiptare është e 47-ta në renditjen e pasaportave më të forta në botë. Adresa e internetit passportindex.org ka për detyrë të bëjë një renditje botërore se cilat janë vendet më të rëndësishme duke marrë si parametër matës sa e “fuqishme” është pasaporta e secilit vend. Fuqia matet me numrin …

Më shumë