KRYEFAQJA » Tag Archives: korrupsion

Tag Archives: korrupsion

“Çështja Andrea”, bashkëshorti i gjyqtares dyshohet “për kalim të paligjshëm të kufirit”

Bashkëshorti i Gjyqtares së Gjykatës së Lartë, Odise Andrea i akuzuar për marrjen e 50 mijë eurove në favor të një vendimi gjyqësor, nuk ka pranuar të japë detaje para prokurorëve për mënyrën e kthimit në Shqipëri pas arratisë 7 mujore në shtetin italian. Nga verifikimi i hyrje-daljeve në sistemin …

Më shumë

Korrupsion në “Luigj Gurakuqi”, ndalohen pedagogë dhe studentë

Korrupsion në "Luigj Gurakuqi"

Dy pedagogë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës janë ndaluar nga policia nën akuzën e korrupsionit. Ata janë pedagogët e historisë Rokin Dabërdaku dhe Simon Lufi. Policia ka ndaluar gjithshtu edhe tre studentë dhe një përgjegjës rojesh private. Urdhër arresti ishte lëshuar ndaj tyre nga Prokuroria e Shkodrës. Sipas burimeve …

Më shumë

Skandal korrupsioni në politikën Ruse, arrestohet ministri i ekonomisë Aleksej Ulukajev

Ministri i Ekonomisë në Rusi Aleksei Ulukajev është arrestuar pasi akuzohet se ka marrë ryshfet. Organi kryesor anti-korrupsion i Rusisë, Komiteti Investigativ, tha se Ulukajev kishte marrë një pagesë prej 2 milionë dollarësh . Ministria e tij kishte dhënë një vlerësim pozitiv që çoi gjigandin e naftës Rosneft në blerjen …

Më shumë

Rama: Ambicje e madhe për një polici që nuk krahasohet me të shkuarën, por me më të mirën

Rama: Ambicje e madhe për një polici që nuk krahasohet me të shkuarën, por me më të mirën

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi luftë të ashpër ndaj punonjësve të policisë që shpërdorojnë detyrën. Në konferencën “Policia e gjeneratës tjetër” zoti Rama tha se nga policia shqiptare është përjashtuar gjatë tre vjetëve 11 përqind të trupës për shpërdorim detyre, duke e quajtur një pastrimi shembullor. Ai tha se “Kjo nuk …

Më shumë

EULEX përgjysmon personelin

Misioni i BE-së për shtetin ligjor në Kosovë, EULEX, do të shkurtojë ndjeshëm personelin. Më shumë përgjegjësi u kalon autoriteteve të drejtësisë dhe të policisë në Kosovë. Aktualisht janë 1 600 persona të punësuar nga ky mision, por deri në fund të këtij viti numri i punonjësve do të përgjysmohet …

Më shumë

Kriza politike në Kroaci

Kroatët do të kenë së shpejti dy shkaqe për festime, më 25 qershor shënohet 25-vjetori i pavarësisë së Kroacisë. Ndërsa më 1 korrik shënohet 3-vjetori i anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por aktualisht askush nuk është i predispozuar për të festuar. Vetëm pesë muaj pas marrjes së pushtetit, qeveria kroate ndodhet …

Më shumë