KRYEFAQJA » Tag Archives: kryeson

Tag Archives: kryeson

Trampi zgjidhet president i SHBA

Trampi zgjidhet president i SHBA

Donald Tramp do të bëhet 45-presidenti amerikan pas një fitoreje mahnitëse mbi demokraten Hillari Klinton, raporton agjencia e lajmeve Asosiejtid Pres. Fitorja e projektuar e kandidatit republikan erdhi deri në një pjesë të vogël të shteteve kryesore me ritëm, pavarësisht muajve të votimit që favorizuan zonjën Klinton. Beteja në Florida, Ohio dhe …

Më shumë

Zgjedhjet në SHBA, projektohet fitorja e Trampit dhe republikanëve

Tramp: "Është koha që Amerika të shërojë plagët e përçarjes"

Numërimi votave në zgjedhjet amerikane po projekton si president të ardhshëm të SHBA republikanin Donald Tramp dhe republikanët si fitues në Senat, Dhomën e Përfaqësuesve  dhe shumicën e guvernatorëve. Deri tani Trampi ka fituar 244 vota zgjedhore kundrejt 215 të demokrates Klinton. Fituesit i duhen 270 vota. Në senat rezultati është …

Më shumë

Tramp rimerr kryesimin

Tramp merr kryesimin

Pas numërimit të deritanishëm të votave, kandidati demokrat Trampi ka dalë sërish në kryesim të garës. Sipas CNN ka fituar 216 vota zgjedhore nga 209 të Klintonit. Ndërsa BBC shënon 228 vota për Tramp dhe 209 për Klintoni.  Rezultatet po ndryshojnë tani me mjaft shpejtësi. Në Florida e cila ka 29 …

Më shumë

Zgjedhjet në SHBA, kryeson Tramp

Zgjedhjet në SHBA, kryeson Tramp

Republikani Donad Tramp është duke kryesuar garën për zgjedhjen e presidentit të ri të SHBA. Ai ka rritur të marri 168 vota zgjedhore përkundër 131 të demokrates Hillari Klinton. Deri tani janë numëruar votat në 31 nga 50 shtetet. Fituesit i duhen 270 vota zgjedhore. Në Florida ku përgjithësisht vendoset …

Më shumë