KRYEFAQJA » Tag Archives: kulture

Tag Archives: kulture

Nishani; Vizitë në Gjirokastër

Nishani thirrje politikës: Gjeni zgjidhje e duhur me sa më pak pasoja!

Presidenti i Republikës Bujar Nishani, zhvilloi sot një vizitë pune në qytetin e Gjirokastrës. Në një leksion të hapur në universitetin “ Eqerem Çabej” , presidenti u kërkoi të rinjve që kapacitetin e tyre intelektual ta zhvillojnë brenda këtij vendi në realizim të sfidës për t’u integruar në Bashkimin Evropian. …

Më shumë

Festohen karnavale e Dropullit

karnavalet e dropullit, kulture, jugu i vendit, tradita shqiptare

Derviçian, fshati me popullsinë më të madhe në Dropull është dhe mikpritësi i përvitshëm i karnavaleve të minoritetit grek. Nusja dropullite dhe dhëndri janë figurat kryesore, ndërsa në zjarrin që ndizet në mbrëmje vonë, digjet e keqja: “ Karanvalet e Derviçanit, janë një traditë e hershme. Pasi kemi shëtitur nëpër …

Më shumë

Çmimet Oscar 2017, mbizotërojne filmat “Moonlight dhe “La la land”

moonlight, lalaland, filmat me te mire, cmimet oscar, kulture, kinematografi

Ceremonia e çmimeve Oscar, ngjarja më e pritur e vitit në botën e kinematografisë ka shënuar mëngjesin e kësaj të hëne edicionin e 89-të. Drejtpëdrejt nga teatri Dolby ne Hollivud yjet e kinimatografisë parakaluan në tapetin e kuq duke ofruar shumëllojshmëri stilesh, shumë shkëlqim metalik e ngjyrë të kuqe dhe …

Më shumë

Shqipëria dhe Serbia nënshkruajnë për herë të parë marrëveshje bashkëpunimi kulturor

serbi, shqiperi, marreveshje bashkepunimi kulturor, kulture, ministria e kultures

Për herë të parë firmoset një marrëveshje bashkëpunimi kulturor mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kjo është arritur në përfundim të Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm”. Marrëveshja u nënshkrua nga dy ministrat e Kulturës, ai serb, Vladan Vukosavljevic dhe ministrja shqiptare, Mirela Kumbaro. Ministri serb e …

Më shumë

Pasuritë nënujore shqiptare

auron tare, pasurite nenujore, fot nenujore, trashegim i, kulture, shqiptare, deti jon, adriatik

Teksa debati është shumë i nxehtë për trashëgiminë kulturore mbi tokë, një thesar shumë i madh dhe i pallogaritshëm qëndron nën ujë. Një kërkim i detajuar tashmë prej një dekade me ekspeditën amerikane ka dëshmuar hipotezat e historianëve antikë dhe bashkëkohorë mbi çështje të ndryshme të diskutueshme nga lashtësia deri …

Më shumë