KRYEFAQJA » Tag Archives: Merkel

Tag Archives: Merkel

Erdogan: “Po”-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Erdogan: "Po"-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Presidenti turk, Reçep Taip Erdogan ka thënë se vota “Po” në referendumin e 16 prillit, është përgjigja më e mirë, në atë që ai e quajti Evropë “fashiste dhe mizore”. “Kjo Evropë, si e para Luftës së Dytë Botërore, është raciste, fashiste dhe mizore, një Evropë anti-islam dhe anti-Turqi”, tha …

Më shumë

Schulzi do të sfidojë Merkelin

Schulzi do të sfidojë Merkelin

Partia Social Demokrate e Gjermanisë ka zgjedhur ish-presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Schulz, për kandidat të kësaj partie për të sfiduar kancelaren, Angela Merkel, në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit. Schulz, 61 vjeç, është lideri i parë partiak, në periudhën e pasluftës, që ka siguruar mbështetjen e te gjithe delegatëve …

Më shumë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë

Merkel: Plotësimi i prioriteteve duhet të vazhdojë; Rama: Europa nuk duhet të lekundet

Merkel-Rama në konferencë, Shqipëria ka bërë përparime, por plotësimi i prioriteteve duhet të vazhdojë

Gjermania vlerëson se Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm për reformat, por duhet të vazhdojë të plotësojë pesë prioritetet për integrimin e saj në BE. Deklarata është bërë nga kancelarja gjermane Angela Merkel e cila më 28 nëntor, Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ka ftuar në Berlin kryeministrin Shqiptar Edi …

Më shumë