KRYEFAQJA » Tag Archives: obama

Tag Archives: obama

Trampi ndryshon rregulloret e mjedisit

Trampi ndryshon rregulloret e mjedisit

Presidenti amerikan Donald Tramp nënshkroi urdhrin ekzekutiv për mjedisin i cili ndryshon rregulloret për mjedisin të nënshkruara gjatë administratës së ish presidentit Obama. Ky hap ka rindezur debatin lidhur me ndikimin e veprimtarisë njerëzore mbi klimen në Tokë dhe shton shqetësimin për prishjen e një numri traktatesh botërore për mbrojtjen …

Më shumë

Trump: Obama më ka përgjuar

Trump: Obama më ka përgjuar

Drejtuesit kryesorë të Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin thanë se pretendimi i presidentit Donald Trump se paraardhësi i tij, Barack Obama, e ka përgjuar në javët para zgjedhjeve të Nëntorit është i pabazë. “Nuk kemi ndonjë dëshmi që kjo të ketë ndodhur,” tha kryetari i Komisionit, kongresmeni republikan …

Më shumë

Obama nderon me çmimin “Lider botëror për paqe” Baba Edmond Brahimajn

Obama nderon me çmimin "Lider botëror për paqe" Baba Edmond Brahimajn

Presidenti amerikan Barak Obama, ka vlerësuar kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Baba Edmond Brahimaj me çmimin “Lider botëror për paqe”. Baba Edmond Brahimaj tha se ndjehet i nderuar për këtë çmim, ndërsa bëri apel për tu bashkuar të gjithë në luftën kundër terrorizmit. “Të gjithë jemi të ndërgjegjshëm që egërsia …

Më shumë

Biseda telefonike Obama-Trump

trump, obama, telefonate, komunikojne, pasardhesi, bota

Presidenti amerikan, Barack Obama, i telefonoi pasardhësit të tij, presidentit të zgjedhur Donald Trump. Biseda u përqendrua tek domosdoshmëria për të vazhduar tranzicionin e pushtetit pa probleme dhe në mënyrë efikase. Ndërsa nuk ka shumë detaje për bisedë, Shtëpia e Bardhë theksoi se Obama dhe Trump u zotuan se do …

Më shumë