KRYEFAQJA » Tag Archives: parlamenti

Tag Archives: parlamenti

Talat Xhaferri për RTSH : “Do të jem i përkushtuar në punën që më është besuar”

Talat Xhaferri është shqiptari i parë në historinë e shtetit Maqedonas i cili pret të ulet në karrigen e kryeparlamentarit. Me një karrierë të dikurshme ushtarake, që në armatën e ish-Jugosllavisë, 55 vjeçari Xhaferri ka qenë dhe një drejtues i Ushtrise Çlirimtare Kombëtare gjatë konfliktit të 2001 në këtë vend. …

Më shumë

Parlamenti, seancë e jashtëzakonshme

Përfundon paketa e ligjeve plotësuese te drejtesisë

Parlamenti në orën 18.oo do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme për ngritjen e komisionit ad-hock, që miraton anëtarët e institucioneve të Vettingut. Pasi avokati i popullit dorëzoi listën e kandidatëve që plotësojnë kriteret për të qenë pjesë e komisionit për ligjin e Vetingut, kryeparlamentari Ilir Meta me anë të …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, parlamenti mblidhet në seancë të jashtëzakonshme

Parlamenti zgjedh tre anëtarë nga maxhoranca për komisionin ad hoc të vetingut

Parlamenti shqiptar do të mblidhet të hënën pas dite në një seancë të jashtëzakonshme plenare, ku pritet të ngrihet Komisionit ad-hock, që miraton anëtarët e institucioneve të vettingut. Anëtarët e komisionit do të zgjidhen prej listës së dorëzuar nga Avokati i Popullit dhe kontrolluar nga operacioni ndërkombëtar i monitorimit. Sipas …

Më shumë