KRYEFAQJA » Tag Archives: presidenca

Tag Archives: presidenca

Obama premton trazicion të kujdeshëm, por vigjilent ndaj Trampit

Obama premton trazicion të kujdeshëm, por vigjilent ndaj Trampit

Presidenti amerikan, Barack Obama dha lamtumirën e tij në skenën ndërkombëtare duke premtuar një tranzicion të kujdesshshëm, por vigjilent me pasardhësin e tij, Donald Trump, eksperienca e të cilit, personaliteti i vrazhdë dhe deklaratat tronditëse kanë ngjallur dyshime dhe shqetësim në botë. Presidenti amerikan, i cili do të largohet nga …

Më shumë

Meta takohet me Lajçakun

Meta takohet me Lajçakun

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u takua në Bratislavë me Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, z. Miroslav Lajcak, vendi i të cilit mban dhe presidencën e radhës së BE-së. Z. Meta informoi z. Lajcak mbi miratimin me konsensus të paketës kushtetuese të reformës në drejtësi, si dhe …

Më shumë

Estonia merr presidencën e BE-së në 2017-ën, pas daljes së Britanisë nga blloku

Estonia do të marrë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian në fund të vitit 2017, pasi Britania vendosi të largohet nga BE-ja, ka njoftuar mbrëmë vonë Bashkimi Evropan. Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së kanë arritur një marrëveshje të gjërë më 20 korrrik, që presidenca e Estonisë të bëhet 6 …

Më shumë