KRYEFAQJA » Tag Archives: serbia

Tag Archives: serbia

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

Bashkimi Evropian paralajmëroi se mund të fillojë të marrë masa kundër vendeve anëtare nëse vazhdojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në planin e organizatës për sistemimin e refugjatëve. Vetëm dy vende: Finlanda dhe Malta, i kanë respektuar detyrimet sipas programit, ndërsa dhjetra mijëra refugjatë vazhdojnë të jenë bllokuar në vendet e jugut …

Më shumë

BE: Thirrja për një pezullim të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës nuk kontribuon në normalizimin e marrëdhënieve dhe angazhimet e marra nga Kosova

Koçijançiç i përgjigjet Bashës: BE po punon me autoritetet shqiptare kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Bashkimi Europian ka reaguar ndaj rezolutës së sapomiratuar nga Kuvendi i Kosovës, sipas së cilës kërkohet pezullimi i dialogut me Serbinë, deri në lirimin e Ramush Haradinajt. “Thirrja për një pezullim të dialogut të lehtësuar nga BE mes Beogradit dhe Prishtinës”, sic përcakton rezoluta deri në lirimin e Ramush Haradinaj, …

Më shumë

Panariti: Mielli serb, i sigurt

E vërteta në lidhje me shqetësimin e ngritur në media për import të miellit nga Serbia jashtë standartit, është krejt tjetër : “Në ktë moment që flasim analizat, treguesit për të cilat Instituti i Sigurisë Ushqimore tregojnë që niveli i këtyre ndotësve është brenda kufijve maksimalë të lejuar nga legjislacioni …

Më shumë

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Protestë në Bruksel në mbështetje të Haradinajt

Rreth 300 përfaqësues të shoqatave të ndryshme shqipëtare në Belgjike, Holandë, Luksemburg, Francë, Zvicër dhe Gjermani, si dhe aktivistë të tjerë të diasporës u mblodhën të shtunën, në protestën e paralajmëruar në sheshin përpara institucioneve të Bashkimit Europian, në Bruksel. Ata kërkuan lirimin e plotë të politikanit kosovar, ish kryeministrit …

Më shumë

Porcesi Haradinaj, gjykata franceze pranon dosjen me kërkesën e Serbisë për ekstradim

Francë, shtyhet vendimi për Haradinajn

Gjykata franceze në qytetin Kolmar pranoi sot në një seance gjyqësore dosjen me kërkesën e Serbisë për ekstradimin e zotit Ramush Haradinaj. Dosja e përgatitur nga Prokuroria e Beogradit për Krime Lufte iu paraqit për njohje në seancë ish kryeministri te Kosovës Haradinaj dhe mbrojtjes së tij. Haradinaj, sipas Prokurorisë …

Më shumë

Kuburuviç: Serbia këmbëngul për ekstradimin e Haradinajt

Kuburuvic: Serbia këmbëngul për ekstradimin e Haradinaj

Pas përfundimit të Mbledhjes së Qeverisë së Serbisë para gazetarëve janë shfaqur Ministrja e Drejtësisë dhe i ngarkuari i kësaj Qeverie për Kosovën, Gjuriq. Pos pakënaqësisë që këta kanë shprehur ndaj lirimit me kusht të Ramush Haradinajt në të njejtën kohë kanë njoftuar që kanë zgjeruar aktakuzën kundër Haradinajt. Nela …

Më shumë