KRYEFAQJA » Tag Archives: Theresa May

Tag Archives: Theresa May

Kryeministrja May njofton BE-në për daljen e Britanise prej saj

Kryeministrja May njofton BE-në për daljen e Britanise prej saj

Kryeministrja britanike, Theresa May do të njoftojë zyrtarisht Bashkimin Europian gjatë së mërkurës së ardhshme, se Britania e Madhe do të nisë procesin e largimit nga blloku 28-anëtarësh. “Downing Street” njoftoi këtë të hënë se kryetarja e ekzekutivit britanik do t’u shkruajë një letër 27 krerëve të tjerë të BE-së, …

Më shumë

Theresa May viziton sot Turqinë

Britani e Madhe: May e gatshme për një "hard" Brexit

Kryeministrja Britanike, Theresa May viziton sot Turqinë për të diskutuar lidhur me marrëveshjet tregtare, duke qenë se vendi i saj po shkon drejt daljes nga Bashkimi Evropian. “Kryeministrja britanike, May do të takohet me presidentin Turk, Erdogan gjatë udhëtimit të saj njëditor në Ankara”. Ajo do të takohet për një …

Më shumë

Proçesi i daljes së Britanisë nga BE, teston ‘zonjat e hekurta’, May dhe Merkel

Me prejardhje të njëjtë, temperamente të ngjashme të dy shteteve fqinje, britanikja Theresa May dhe gjermania Angela Merkel kanë tipare të shumta të përbashkëta, por jo domosdosshmërisht për të rënë dakord kur bëhet fjalë për të ndërmarrë negociata delikate për çështjen Brexit. “Sa cilësi të Merkel zotëron Zonja Brexit?”, është …

Më shumë