KRYEFAQJA » Tag Archives: Turqi

Tag Archives: Turqi

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë

BE kritikon Turqinë

erdogan, turqi, be, kritka, ministri i jashtem turk

Disa udhëheqës të Bashkimit Europian kanë kritikuar Turqinë për përpjekjet e saj për të mbajtur mitingje në vendet europiane. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Gjermanine dhe Holanden si naziste, pasi zyrtarët kanë bllokuar zhvillimin e mitingjeve ne këto shtete. Kryeministri i Holandes i ka quajtur si të papranueshme komentet e …

Më shumë

Turqi; Rrëzohet helikopteri

helikopteri, bie, aksident, turqi, helikopter i copetuar, 5 te vdekur

Një helikopter, në bordin e të cilit po udhëtonin drejtues të lartë ekzekutivi biznesi, është rrëzuar në mes te rrugës, pasi goditi një antenë televizive në një lagje periferike të Stambollit, duke shkaktuar 5 viktima. Helikopteri “The Sikorski S-76”, i ngritur nga aeroporti kryesor i qytetit, ai Ataturk, transportonte 7 …

Më shumë

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë tre vjeçar humbi jetën dhe të paktën 15 persona të tjerë mbetën të plagosur pas shpërthimit të fuqishëm të një automjeti në qytetin Viransehir, në juglindje të Turqisë. Shpërthimi ndodhi rreth orës 20:45 të mbrëmjes të së premtes me orën lokale pranë disa apartamenteve në krahinën Sanliurfa, pranë …

Më shumë