KRYEFAQJA » Tag Archives: Turqi

Tag Archives: Turqi

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë tre vjeçar humbi jetën dhe të paktën 15 persona të tjerë mbetën të plagosur pas shpërthimit të fuqishëm të një automjeti në qytetin Viransehir, në juglindje të Turqisë. Shpërthimi ndodhi rreth orës 20:45 të mbrëmjes të së premtes me orën lokale pranë disa apartamenteve në krahinën Sanliurfa, pranë …

Më shumë

Turqia rihap ambasadën në Libi

Turqia rihap ambasadën në Libi

Turqia rihapi ambasadën e saj në Tripoli, në Libi, që ishte mbyllur për arsye sigurie në vitin 2014, njoftoi Ministria turke e Jashtme. “Aktivitetet e ambasadës tonë kanë rifilluar me një personel të reduktuar paraprakisht”, theksoi ministria përmes një deklarate. “Rihapja e ambasadës do t’i mundësojë Turqisë të kontribuojë në …

Më shumë

Rusia dhe Turqia nisin ofensiva ajrore të përbashkëta kundër Shtetit Islamik

rusi, turqi, siri, sulme te perbashketa

Për herë të parë që prej nisjes së konfliktit të Sirisë, Rusia dhe Turqia kanë organizuar një ofensive ajrore të përbashkët, e cila ka patur si objektiv ekstremistët e Shtetit Islamik. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Sergei Rudskoi, i cili u shpreh se bashkëpunimi kishte …

Më shumë

Sulm tragjik në Turqi

Sulm tragjik në Turqi

Një tjetër ngjarje tragjike ka ndodhur në Turqi natën e ndërrimit të viteve. Të paktën 39 persona janë vrarë dhe 69 janë palgsour kur një persona ka qëlluar me armë në një klub nate në Stamboll. Midis të vrarëve 15 janë shtetas të huaj. Lajmi është konfirmuar edhe nga ministri …

Më shumë