KRYEFAQJA » LAJME » Bota

Bota

100 ditët e Trumpit

Donald-Trump, 100 ditët e Trumpit, masat e marra, ndryshimet ne plitikat e shba-ve

“Tani pason plani im 100 ditor per ta bërë amerikën përsëri të madhe.” Presidenti Tramp, sapo u zgjodh e vendosi lart stekën për 100 ditëshin e tij të parë në detyrë, duke shpalosur një listë me 28 përparësi para aemrikanëve. “Do të rinegocioj totalisht marrëveshjen NAFTA, do të tërheq e …

Më shumë

Koreja e Veriut kërcënon SHBA

Koreja e veriut kërcënoi se do te fundosë aeroplanmbajtësen amerikane e cila po merr pjesë në stërvitje të përbashkëta ushtarake me dy anije luftarake japoneze në Oqeanin Paqësor. Forcat tona revolucionare janë të gatshme ta fundosin aeroplanmbajtësen bërthamore amerikane me një sulm të vetëm, cituan mediat e vendit komunist zyrtare …

Më shumë

Presidencialet franceze, Makroni favorit

makron- le pen

Balotazhi i 7 majit për zgjedhjet presidenciale franceze do të zhvillohet përfundimisht mes kandidatit të qendrës Emanuel Makron dhe udhëheqëses së ekstremit të djathtë Marin le Pen. Të dy fituesit e raundit të parë u shprehën se zgjedhjet janë historike, pasi përmbysën elitën tradicionale politike të republikanëve dhe socialistëve. Makroni …

Më shumë

Trump urdhër për tatimet

trump, SHBA, Administrata Trump, për Iranin

Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që i kërkon Departamentit të Thesarit të shqyrtojë rregulla të rëndësishme tatimore, që u vunë në zbatim vitin e kaluar, me synimin për të plotësuar premtimin e bërë gjatë fushatës, për të pakësuar barrën e taksave mbi amerikanët. Presidenti nënshkroi gjithashtu dy memorandume …

Më shumë

Venezuelë: 11 persona janë vrarë gjatë protestave kundër regjimit të Presidentit Nicolas Maduro

Protestat në Venezuelë, Policia, përdor sërish gaz lotsjellës, vrasje

Të paktën 11 persona janë vrarë gjatë protestave që po zhvillohen në Venezuelë, kundër regjimit të Presidentit Nicolas Maduro. Ndërkohë 6 protestues të tjerë kanë mbetur të plagosur. Protestat më të dhunshme janë zhvilluar në El Vale në pjesën jug-lindore të Karakasit. Që nga fillimi i protestave të opozitës, së …

Më shumë

Los Angelos, kandidate per Olimpiaden 2024

Los Angelos, kandidate per Olimpiaden 2024, kaliforni, sport, bota

Los Anxhelos janë kandidatë për të zhvilluar Lojërat Olimpike Verore 2024. Kobi Brajant, legjenda e basketbollit amerikan, është protagonisti kryesor në klipin e dytë të publikuar, për promovimin e kandidaturës së qytetit amerikan. Në qendër të tij, ndodhet Stejpëlls Senter, një nga bukuritë e parkut sportiv. Aty luajnë mënyrë ekskluzive …

Më shumë