KRYEFAQJA » LAJME » Bota

Bota

Çfarë pritet këtë javë në Katalonjë!

Çfarë pritet, këtë javë, në Katalonjë

Parlamenti katalanas do të mblidhet së afërmi për të rënë dakord për përgjigjen që do t’i japë vendimit të paprecedent të Spanjës për të vënë katalonjën nën kontrollin e drejktpërdrejtë të Madridit. Ndërkohë, presidenti katalanas, Karlos Puixhdemon, po planifikon të vijojë me shpalljen e njëanshme të pavarësisë. Puixhdemon tha të …

Më shumë

Pesë ish-presidentë të SHBA, bashkë në një koncert për lehtesimin e gjëndjes së vendit pas uraganëve

Pesë ish presidentët amerikanë, Barak Obama, Xhorxh W Bush, Bill Klinton, Xhorxh Ejç W Bush dhe Xhimi Karter u shfaqën në skenën e një koncerti që u mbajt dje në Teksas për mbledhjen e fondeve për viktimat e uraganëve Harvi, irma dhe Maria. Pesë ish presidentët I vlerësuan amerikanët për …

Më shumë

Spanja paralajmëron kufizimin e autonomisë së Katalonjës

Spanja paralajmëron kufizimin e autonomisë së Katalonjës

Kabineti qeveritar spanjoll vendosi aktivizimin e artikullit 155, duke vendosur kontroll mbi rajonin e Katalonjës. Vendimi vjen tre javë pasi rajoni autonom zhvilloi referendumin e shumëdiskutuar të pavarësisë, i shpallur i paligjshëm nga gjykata supreme e vendit. Kryeministri Rajoy tha se Parlamenti i Katalonjës shkrihet dhe se do të mbahen …

Më shumë

Brazil, operacioni më i madh kundër pedofilëve

Brazil, operacioni më i madh kundër pedofilëve

Policia braziliane kanë arrestuar 108 persona në operacionin më të madh ndonjëherë kundër pedofilëve në Amerikën Latine. Të dyshuarit u arrestuan në 24 shtete dhe kryeqytetin e Brasilias. Ministri i Drejtësisë, tha se të ndaluarit ishin pjesë e një grupi që shpërndanin imazhe pornografike të fëmijëve nëpërmjet kompjuterave dhe telefonave …

Më shumë