KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi

Ekonomi

“Moody’s”: Borxhi i Shqipërisë i qëndrueshëm, por destabiliteti politik mund të gjenerojë zhvlerësim

"Moody’s": Borxhi i Shqipërisë i qëndrueshëm, por destabiliteti politik mund të gjenerojë zhvlerësim

Gjiganti ndërkombëtar i financave “Moody’s” e vlerësoi sërish borxhin publik të Shqipërisë si të qëndrueshëm, duke i dhënë notën B1. Në raportin periodik të Shqipërisë agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditimit vëren përmirësim të pozicionit financiar, por ngre si shqetësim ndikimin e zgjedhjeve të 18 qershorit. Sipas “Moodys” destabiliteti politik …

Më shumë

Ekonomi për RTSH: Turizmi – kontribues i rëndësishëm në ekonominë shqiptare

Ekonomi për RTSH: Turizmi - kontribues i rëndësishëm në ekonominë shqiptare

Me rreth 267 mijë të punësuar direkt dhe indirekt, turizmi  cilësohet si një nga punëdhënësit më të rëndësishëm të ekonomisë shqiptare. Ai jep gjithashtu edhe një kontribut të konsiderueshëm në prodhimin kombëtar të vendit. Këto janë vlerësimet që Ministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë, Turizimit dhe Sipërmarrjes, znj. Milva …

Më shumë

Pikat e karburanteve, vendoset tarifa e liçensimit, paralajmërohet rritja e çmimit

Pikat e karburanteve, vendoset tarifa e liçensimit, paralajmërohet rritja e çmimit

Çdo pikë karburanti në Tiranë do të paguajë një tarifë liçensimi 3 milionë lekë, ndërkohë që për çdo stacion të furnizimit me karburant në rrethe kjo tarifë është përcaktuar 1 milionë lekë. Ky është vendimi i fundit i miratuar në qeveri, me propozim të ministrisë së energjisë. Prej tij duket …

Më shumë

FMN: Rritja ekonomike globale, më e mirë nga ç’pritej

FMN, Rritja ekonomike globale, më e mirë nga ç'pritej, shqiperia, ne rritje

Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se glo parashikimet për ekonominë globale janë më të mira nga sa pritej, por paralajmëroi se tensionet gjeopolitike mund ta dëmtojnë rritjen ekonomike. FMN-ja e publikoi raportin të martën, një javë para takimit të përvitshëm të zyrtarëve më të lartë të ekonomisë botërore dhe përfaqësuesve të …

Më shumë

Shqipëria dhe Kina do të shkëmbejnë listat e projekteve strategjike

Shqipëria dhe Kina do të shkëmbejnë listat e projekteve strategjike

Shqipëria dhe Kina do të intensifikojnë punën e Komisionit Ekonomiko-Tregtar, një nismë kjo e dy vendeve që po shqyrton potencialet dhe mundësitë për bashkëpunim të mëtejshëm. Për këtë qëllim, ministrat e linjës së dy vendeve do të shkëmbejnë listat e projekteve strategjike në Shqipëri, për të shqyrtuar hapsirat ku mund …

Më shumë