KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë

Kulturë

Përkujtohet 25 vjetori i rihapjes së pelegrinazhit në Malin e Tomorrit

Përkujtohet 25 vjetori i rihapjes së pelegrinazhit në Malin e Tomorrit

25 vjetori i rihapjes së pelegrinazhit të besimtarëve bektashinj në Malin e Tomorrit, është përkujtuar këtë vit masivisht. Në festën në respekt të Abaz Aliut, një prej figurave më të ndritura të besimit bektashi, ishte i pranishëm edhe presidenti Ilir Meta si dhe shumë ambasadorë të akredituar në Shqipëri.  Ai …

Më shumë

Agron Çobani nderohet me titulin “Qytetar nderi i Libohoves”

Një prej emrave të njohur të gazetarisë dhe publiçistikës, Agron Çobani është nderuar me titullin “Qytetar Nderi i Libohovës”, pas vdekjes. Titulli iu akordua nga Bashkia e Libohovës, e cila është edhe vendlindja e tij. Dorëzimi i titullit pjestarëve të familjes Çobani u bë gjatë festës popullore “Tradita Libohovite” të …

Më shumë