KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni

Rajoni

Thaçi reagon ashpër ndaj deklaratave të Johannes Hahn

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, i ka cilësuar ‘të papranueshme’ dhe ‘kundërproduktive’ deklaratat e liderëve në rajonin e Ballkanit Perëndimor që perfshijne ndryshimet e kufijve. “Shpreh zhgënjim dhe nëse mund të them edhe zemërim për shkak të deklaratave nxitëse të disa liderëve në rajon. Deklaratat e tilla, që …

Më shumë

Nishani i jep nënshtetësinë shqiptare çiftit Haradinaj

Presidenti Bujar Nishani ka firmosur sot dekretin për dhënien e nënshtetësisë shqiptare ish-kryeministrit të Kosovës dhe kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj si dhe bashkëshortes së tij Anita Haradinaj. Aktualisht Haradinaj po mbahet në Francë që prej janarit të këtij viti kur u arrestua në pjesën franceze …

Më shumë

Hahn: perspektiva e anëtarësimit në BE të jetë e fortë dhe e besueshme në Ballkanin Perendimor

hahn

Zgjerimi i Bashkimit Evropian, me të gjitha kushtet dhe kriteret, është politika më e mirë e sigurisë që unioni ka pasur ndonjëhere, por kjo nuk është gratis. Kështu është shprehur komisoneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Hahn gjatë një fjalimi në Univeristetin Prinston. Hahn ka saktësuar se eshtë …

Më shumë

INTERPOL: Operacion ndërkombëtar për trafikimin e armëve në vendet e Ballkanit dhe Europës lindore

interpol trafikimi i armeve

Me qindra armë, ndër të cilat edhe një raketë hedhëse e një mitraloz, janë sekuestruar gjatë një operacioni ndërkombëtar policor të udhëhequr nga Interpoli. Shënjestra e ndërhyrjes, ishte trafikimi i paligjshëm i tyre nga vendet e Ballkanit dhe Europës lindore. Në total, u kapen 321 armë zjarri. Shqetësimet në rritje …

Më shumë

Maqedoni; Protestat kundër platformës shqiptare

Maqedoni, Protestat, kundër platformës shqiptare, vazhdojne

Demonstruesit kanë brohoritur slogane kundër Bashkimit Evropian, ndersa kane dale swerish ne rrugët e Shkupit, për të protestuar kundër përfshirjes së propozuar të partive shqiptare në koalicionin qeverisës në Maqedoni. Mijëra demonstrues mbrëmë u ndalën para Kuvendit të Maqedonisë dhe kërkuan zgjedhje të reja, ndërsa kritikuan përsëri planet e partnerëve …

Më shumë