KRYEFAQJA » Tag Archives: afganë

Tag Archives: afganë

Numër rekord azilkërkuesish në Gjermani, vetëm gjatë majit, mbi 55 mijë kërkesa

55 259 kërkesa për azil, shumica sirianë, afganë dhe irakianë, janë dorëzuar në muajin maj. Kështu ka deklaruar ministria e Brendshme e Gjermanisë. Shifra paraqet rritje për 113 %, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Ministria e Brendshme ka thënë se shifra e lartë është pjesërisht për …

Më shumë

Presidenti amerikan Obama konfirmon vdekjen e kreut të talebanëve

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka konfirmuar vdekjen e Mollah Mansour, shef i talebanëve afganë, gjatë një bombardimi amerikan. “Vdekja e tij është një moment historik në përpjekjet tona të gjata për rikthimin e paqes dhe prosperitetit në Afganistan”, vlerësoi presidenti, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë të publikuar gjatë …

Më shumë