KRYEFAQJA » Tag Archives: ambasadori amerikan

Tag Archives: ambasadori amerikan

Fleckenstein përsërit: Zgjedhjet sipas standarteve dhe zbatim i Reformës në Drejtësi çojnë në hapjen e negociatave me BE

Fleckenstein përsërit: Zgjedhjet sipas standarteve dhe zbatim i Reformës në Drejtësi çojnë në hapjen e negociatave me BE

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian Knut Fleckenstein, ka përsëritur se nëse zgjedhjen e përgjithshme të 18 qershorti  mbahen sipas standarteve europiane dhe nëse ka një zbatim të mirë fillestar të Reformës në Drejtësi, atëherë PE do të procedojë me nisjen e negociatave mes BE dhe Shqipërisë. Deklaratën e tij zoti Fleckenstein e …

Më shumë

“Çështja Balili”, të premten mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare

"Çështja Balili" takim konstruktiv në presidencë

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i kryesuar nga presidenti Bujar Nishani do të mbidhet të premten në orën 12, bëjnë të ditur burime nga presidenca shqiptare. Mbledhja e këtij këshilli bëhet pas letrës që kryetari i parlamentit Ilir Meta i drejtoi presidentit Nishani, ku shprehej shqetësimi mos arrestimin e Klement Balilit, …

Më shumë

Lu: Lufta në Siri, asnjë shqiptar nuk i bashkohet ISIS

Ambasadori Lu optimist: "2017-ta do të jetë vit i shkëlqyer për Shqipërinë"

Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe luftëtarëve të huaj bashkoi në Durrës partnerët strategjike të Shqipërisë, numrin dy të qeverisë, përfaqesues të komuniteteve fetare dhe të organizatave jo fitimprurëse. Ambasadori amerikan deklaroi se nga Shqipëria nuk ka më luftëtarë që i bashkohen shtetit islamik, por vendi ynë dhe Ballkani perendimor gjenden …

Më shumë

Maqedoni, përfundojnë pa sukses bisedimet për zgjidhjen e ngërçit politik

Ka përfunduar pa sukses edhe një raund tjetër bisedimesh mes partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës për dhënie fund të krizës politike në Maqedoni, që u zhvilluan në rezidencën e SHBA-së, në Vodno të Shkupit. Pas disa orësh negociatash, ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess Baily në një prononcim për …

Më shumë

Historia e SHBA-së prezantohet nga nxënësit e shkollave të mesme në Tiranë

Shqipëria ka hyrë në rrugën e ndryshimit, sipas ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Gjatë aktivitetit “Historia e Amerikës në sytë e adoleshentëve”, me nxënës të shkollave të mesme të Tiranës, ambasadori amerikan është shprehur se çelësi i këtij ndryshimi mbetet reforma në drejtësi. “Personalisht besoj se Shqipëria po përjeton …

Më shumë

Lu: Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për BKH të pavarur dhe të paepur

Lu: "Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për një njësi anti-korrupsion të pavarur dhe të paepur"

Ambasadori amerikan Donald Lu, vazhdon të flasi shqip sa herë kërkon të përçojë mesazhe të rëndësishme për shqiptarët, veçanërisht politikanëve shqiptarë. “U kërkoj atyre në të djathtë dhe në të majtë që të bien dakort se BKH është një institucion jetik për anti-korrupsionin në Shqipëri” tha zoti Lu gjatë një …

Më shumë

Lu: Qeveria e SHBA i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara disa gjykatësve të korruptuar duke i refuzuar apo anuluar vizën

Lu: Qeveria e SHBA i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara disa gjykatësve të korruptuar duke i refuzuar apo anuluar vizën

“Qeveria e SHBA u ka ndaluar hyrjen në SHBA-së të disa gjykatësve të korruptuar duke u refuzuar apo anuluar vizat”. Lajmi befasues është bërë i ditur nga ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu gjatë një komunikimi me publikun në rrjetet sociale. Zoti Lu u pyet nga një bashkëbisedues përse autoritetet …

Më shumë