KRYEFAQJA » Tag Archives: armeni

Tag Archives: armeni

Papa viziton Armeninë

Papa Françesku nis sot vizitën tre-ditëshe në Armeni, ku pritet të paraqesë shqetësimet për vuajtjet e të krishterëve në Lindjen e Mesme të përfshirë nga lufta. Armenia ka mirëpritur mijëra refugjatë që kanë ikur nga persekutimi në Siri dhe Irak. Në kuadër të qëndrimit në Armeni, përfshihet edhe vizita në …

Më shumë

Shulc: Komentet e Erdogan, nuk do të kalojnë pa pasoja

Politikanët evropianë janë përgjigjur me kritika kundër presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, për denoncimin që u ka bërë ligjvënësve gjermanë lidhur me votimin e tyre, me të cilin masakra e Perandorisë Osmane kundër armenëve njihet si gjenocid. Presidenti i Turqisë ka kritikuar ashpër 11 ligjvënës të Bundestagut me origjinë …

Më shumë

Bundestagu miraton rezolutën për njohjen e gjenocidit armen

Parlamenti gjerman miraton rezolutën që e konsideron vrasjen masive të armenëve nga Perandoria Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si gjenocid. Turqia e ka kundërshtuar ashpër këtë rezolutë të ‘Bundestagut’, ndërsa ka paralajmëruar se ky veprim do t’i vështirësojë marrëdhëniet mes dy shteteve. Armenët thonë se deri në 1.5 milionë …

Më shumë

Rezoluta për masakrat ndaj armenëve, Erdogan: Test rezistence për raportet me Gjermaninë

Rezoluta e planifikuar e Bundestagut për masakrat ndaj armenëve, sipas mendimit të Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan do të kthehet në një test rezistence për raportet me Gjermaninë. Erdogani tha në Izmir se kishte folur në telefon për këtë me Kancelaren Angela Merkel. Nëse rezoluta do të miratohet sipas planit …

Më shumë