KRYEFAQJA » Tag Archives: bashkëpunim

Tag Archives: bashkëpunim

Mustafa – Rama: Kosova dhe Shqipëria të shtojnë bashkëpunimin

Mustafa - Rama: Kosova dhe Shqipëria të shtojnë bashkëpunimin

Kryeministri Edi Rama zhvilloi në Prishtinë një takim me Kryeministrin Isa Mustafa. Sipas njoftimeve zyrtare, biseda u përqëndrua në zhvillimet në Kosovë e rajon dhe avancimin e axhendës së bashkëpunimit mes dy vendeve në fokusin edhe të sfidave të përbashkëta. Dy Kryeministrat vlerësuan nivelin e bashkëpunimit dhe theksuan nevojën e vazhdimit të adresimit …

Më shumë

Washington, Sessions pret Metën, “Një Amerikë më e fortë kërkon një Shqipëri të fortë”

meta-sessions

Në vijim të vizitës së tij në Washington DC, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, zoti Ilir Meta u prit në takim nga Kongresmeni Pete Sessions, Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan. Kongresmeni Sessions vlerësoi rëndësinë e miratimit të reformës në drejtësi. Ai nënvizoi mënyrën e miratimit të …

Më shumë

Porti Durrësit, Kosova së shpejti me zyrë doganore

Doganë e re për Kosovën në Durrës

Marrëveshja e mirëkuptimit për bashkëpunim për kadastrat fiskale mes Shqipërisë dhe Kosoves,  është nënshkruar nga ministrat e financave të dy vendeve. Për ministrin shqiptar të financave Arben Ahmetaj vendi ynë do të ndihmohet nga administrata e kosovës për kadastrën fiskale, cila do të jetë nën menaxhim tërësisht nga qeveria qendrore …

Më shumë

OSBE-ja organizon vizita rajonale për transmetuesin publik shqiptar

RTSH qëndron jashtë debatit politik dhe luftës mes partive

Drejtues të lartë të transmetuesit publik shqiptar RTSH, përfunduan ditët e fundit një vizitë treditore në transmetuesin publik të Sllovenisë. Vizita u organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU), si pjesë e përpjekjeve të tyre për të ndihmuar në shndërrimin e Radio Televizionit …

Më shumë

Ukrainë, shqiptarët biznes në vendin e luftës

Ukrainë, shqiptarët biznes në vendin e luftës

Drejtues dhe anëtarë nga Qendra Shqiptare e Eksporteve zhvilluan një vizitë në Ukrainë për të eksploruar mundësitë e dërgimit të mallrave prodhuar në Shqipëri. Alban Zusi kreu i Qendrës Shqiptare të Eksporteve në këtë vizititë shoqërohej nga biznesmenë që operojnë në fushën e eksporteve të fruta perimeve, turizmit dhe energjitikës. …

Më shumë

Putin mban sot fjalimin vjetor

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nisur fjalimin e tij vjetor në një sesion të përbashkët të parlamentit dhe qeverisë në Kremlin, dukë folur për ekonominë, çështjet sociale dhe politikën e brendshme. Putin tha se Rusia është e gatshme të tejkalojë vështirësitë dhe problemet me të cilat ballafaqohet, duke shtuar …

Më shumë