KRYEFAQJA » Tag Archives: Berni Sanders

Tag Archives: Berni Sanders

Sendërs: Do të punoj me Klinton për transformimin e Partisë Demokratike

Në një video adresuar mbështetësve të tij, sënatori Berni Sendërs u shpreh se do të punonte me Hilari Klinton në mënyrë që të transformohej Partia Demokratike dhe që gjatë konventës demokrate të Korrikut të kalohej platforma më progresive në histori. Senders nuk mbështeti Klinton si kandidaten demokrate për presidente, megjithëse …

Më shumë

Obama i bën thirrje demokratëve në SHBA të jenë të bashkuar

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka thënë se shpreson se demokratët do të bëhen bashkë, pasi Hillari Klinton siguroi delegatët e nevojshëm për t’u emëruar kandidate për presidente. Rivali i saj partiak, Berni Sanders, ka premtuar se do të luftojë, pavarësisht presionit të figurave të Partisë Demokratike për …

Më shumë

SHBA, presidenciale; Klinton deklaron fitoren në garën e demokratëve, hyn në histori

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton po hyn në histori si gruaja e parë që fiton emërimin si kandidate e pritshme për presidente e një partie kryesore politike. Ajo ka siguruar shumicën e delegatëve të nevojshëm për të mposhtur rivalin e saj, senatorin e Vermontit, Berni Sanders. Zyrtarisht, Hillari Klinton …

Më shumë

Klinton fiton në Nevada

Ndërsa Donald Tramp fitoi zgjedhjet paraprake republikane të Karolinës së Jugut, Hilari Clinton fitoi me 52.6 përqind të votave ndaj Berni Sanders në parapraket e demokratëve në Nevada, një rezultat ky që mund të qetësoje shqetësimet e mbështetësve për fuqinë e fushatës së saj, pas humbjes në Nju Hempshë. Nevada …

Më shumë