KRYEFAQJA » Tag Archives: Bujar Nishani

Tag Archives: Bujar Nishani

Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Forcim të bashkëpunimit dypalësh, veçanërisht në fushat e mbrojtjes dhe sigurisë në kuadër të zhvillimeve globale, ishin kryefjalë e takimit mes kreut të kuvendit Ilir Meta dhe, kryetarit të Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin e Finlandës Ilka Kanerva. Kryeparlamentari nënvizoi se, se Shqipëria si vend anëtar i NATO-s mbështet partneritetin …

Më shumë

Nishani; Vizitë në Gjirokastër

Nishani thirrje politikës: Gjeni zgjidhje e duhur me sa më pak pasoja!

Presidenti i Republikës Bujar Nishani, zhvilloi sot një vizitë pune në qytetin e Gjirokastrës. Në një leksion të hapur në universitetin “ Eqerem Çabej” , presidenti u kërkoi të rinjve që kapacitetin e tyre intelektual ta zhvillojnë brenda këtij vendi në realizim të sfidës për t’u integruar në Bashkimin Evropian. …

Më shumë

Takimi Veseli-Nishani: Bashkëpunimi Prishtinë-Tiranë duhet të rritet

Kadri Veseli, Bujar Nishani, takim, kosove, shqiperi, maredheniet, bashkepunimi

Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Tiranë, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është takuar me presidentin Bujar Nishani, ku mësohet se kanë biseduar për zhvillimet politike në dy vendet dhe fushat e bashkëpunimit midis institucioneve. Veseli dhe Nishani kanë vlerësuar se marrëdhëniet mes Tiranës dhe Prishtinës …

Më shumë

Nderohen ushtarët dhe civilët britanikë të rënë në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore

Në ditën e Kujtesës u nderuan sot në Tiranë ushtarët dhe civilët britanikë të rënë në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe që prehen përjetësisht në Memorialin tek Parku Kombëtar të Liqenit Artificial. Gjatë shërbesës fetare është përkutjuar edhe Kapiteni shqiptar Feti Vogli, i cili humbi jetën në Afganistan …

Më shumë

Presidenti Nishani uron me rastin e “Ditës Kombëtare të Nënë Terezës”

Presidenti Nishani uron me rastin e "Ditës Kombëtare të Nënë Terezës"

Presidenti shqiptar Bujar Nishani u ka uruar shqiptarëve në mbarë botën “Ditën Kombëtare të Nënë Terezës”, humanistes me origjinë shqiptare tashmë njohur botërisht si “Shën Tereza e Kalkutës”. “Dita e sotme për ne shënon një kremtim sa të rrallë, aq edhe të papërsëritshëm: Ditën Kombëtare të Nënë Terezës, e cila …

Më shumë