KRYEFAQJA » Tag Archives: cako

Tag Archives: cako

Policia shqiptare do të përfshihet në veprimtaritë e Europol-it

Policia shqiptare do të përfshihet në vepritaritë e Europol

Policia Shqiptare ka marrë vlerësime maksimale nga Europol, organizata e Bashkimit Europian për Zbatimin e Ligjit. “Partneriteti i Europolit me Shqipërinë është një nga gurët e çmuar “milestone” të organizatës që unë drejtoj dhe jam krenar për këtë pasi ka qenë firmëtar i marrëveshjes operacionale dhe strategjike me Shqipërinë” tha …

Më shumë

Basha: Rama presion gjykatave

Basha: Rama presion gjykatave

Opozita ka reaguar të enjten me ashpërsi pasi gjykatat vendosën anullimin e pezullimit nga detyra për drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Shtetit Haki Çako dhe kalimin me arrest shtëpiak të kreut të dorëhequr të Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi. Kreu i PD Lulzim Basha doli në një konferencë për …

Më shumë

Përgjimi, Gjykata e Tiranës lë në arrestit shtëpiak dy punonjësit e policisë, Tahiri e konsideron qokë politike

Çështja IMSI Catcher, Gjykata e Tiranës lë në arrestit shtëpiak dy punonjësit e policisë

Gjykata e Tiranës ka vlerësuar si të ligjshëm mbajtjen në kushtet e arrestit shtëpiak për dy punonjësit e Drejtorisë Operacionale në Drejtorinë  e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, të cilët bashkë me ish drejtorin e përgjithshëm Haki Çako, janë vënë nën akuzën e shpërdorimit shpërdorimit të detyrës në lidhje me …

Më shumë

“Çështja Çako”, KLD përplaset me Ministrin e Brendshëm

KLD shkarkon nga detyra kryetarin e Gjykatës së Gjirokastrës

Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Ministri i brendshëm Saimir Tahiri shkëmbyen të mërkurën në mbrëmje deklarata të ashpra. Në fokusin e tyre ishte vendimi për pezullimin e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, i dhënë nga gjyqtari Arjan Aliaj pas kërkesës së prokurorisë. Më parë ishin kryeministri Rama dhe ministri …

Më shumë

Çako apelon vendimin për pezullim

Gjykata e Apelit: Pezullimi i Çakos i padrejtë

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako ka apeluar vendimin e Gjykatës së Tiranës për pezullimin e tij nga detyra, pas kërkesës së prokurorisë në lidhje me çështjen e egzistencës së një paisjeje përgjimi. Prokuroria thotë se ajo është administruar në kundërshtim me ligjin nga ana e Policisë …

Më shumë

Çako: Policia ka zbatuar ligjin

Çako: Policia ka zbatuar ligjin

Drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako, deklaroi i vendosur para Komisionit Parlamentar të Sigurisë se policia në të gjithë aktivitetin e saj ka kryer vetëm detyrat në përputhje të plotë me gjithë legjislacionin e parashikuar nga Kuvendi. Lidhur me egzistencën e paisjes së përgjimit zoti Çako tha se gjatë …

Më shumë