KRYEFAQJA » Tag Archives: ÇEZ

Tag Archives: ÇEZ

“Çështja ÇEZ”, kërkohet dëshmia e djalit të ish kryeministrit Berisha

CEZ, komisioni hetimor, shkelzen berisha, deshmitar, emaili, ekonomi

Komisioni hetimor parlamentar për privatizimin e kompanisë OSHE nga kompania çeke CEZ, ka shtyrë seancën për të mërkurën, më 1 shkurt. Komisioni ka vendosur ndërkohë thirrjen në cilësine e dëshmitarit të Shkëlzen Berishës djalit të ish-kryeministrit demokrat Sali Berisha. Sipas kryetarit të komisionit Taulant Balla thirrja e këtij dëshmitari vjen …

Më shumë

Rama : Zgjidhja me CEZ spektakolare

rama, cez, qeveria ceke, koncension, arbitrazh, deshmi

“Procesi ka qënë spektakolar, dhe zgjidhja ka qënë spektakolare”. Këtë vlerësim ndau kryeministri Edi Rama nën petkun e dëshmitarit në komisionin hetimor të demokratëve për zgjidhjen me mirëkuptim të marrëveshjes me çekët e CEZ në 2014. I bindur se zgjidhja miqësore e shpëtoi vendin nga nje kolaps energjitik, kryeministri ndau edhe …

Më shumë

Komisioni i CEZ, Balla: Berisha do sillet me polici; Berisha: Je sharlatan!

Komisioni CEZ, Berisha përplaset me Ballën dhe braktis sallën

Ish kryeministri demokrat Sali Berisha dhe deputeti socialist Taulant Balla, të njohur për polemikat e nxehta prej vitesh mes tyre në sallën e parlamentit shqiptar, kanë shkëmbyer të hënën replika në distancë. Shkak është bërë mosparaqitja e zotit Berisha në komisionin hetimor për privatizimin e OSSH-së. Zoti Balla ka publikuar …

Më shumë

“Afera CEZ”, Gjykata e Lartë rrëzon Kontrollin e Lartë të Shtetit

Çështja ÇEZ, kërkohet dëshmia e djalit të ish kryeministrit Berisha

Në Shqipëri Gjykata e Lartë rrëzoi kërkesën e formuluar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit ndaj ministrit të energjitikës Damian Gjiknuri dhe Avokates së Shtetit Alma Hicka lidhur me çështjen e shumëpërfolur CEZ. KLSH kërkoi shfuqizimin e vendimit të prokurorisë e cili më parë ka pushuar kallëzimin e këtij institucioni …

Më shumë

ÇEZ, do të thirret deshmitar ish kryeministri Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe ministrat përgjegjës të ekonomisë dhe energjisë gjatë qeverisë së tij, janë në listën e dëshmitarëve që do të thirren para Komisionit Hetimor për Privatizimin e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, një komision ky i kërkuar nga partia socialiste. Në mbledhjen e parë të konstituimit, ku ishin prezent …

Më shumë