KRYEFAQJA » Tag Archives: David Cameron

Tag Archives: David Cameron

Proçesi i daljes së Britanisë nga BE, teston ‘zonjat e hekurta’, May dhe Merkel

Me prejardhje të njëjtë, temperamente të ngjashme të dy shteteve fqinje, britanikja Theresa May dhe gjermania Angela Merkel kanë tipare të shumta të përbashkëta, por jo domosdosshmërisht për të rënë dakord kur bëhet fjalë për të ndërmarrë negociata delikate për çështjen Brexit. “Sa cilësi të Merkel zotëron Zonja Brexit?”, është …

Më shumë

“Brexit”, Kameron: Rënie ekonomie, investimesh e shpenzimesh sociale nëse vend lë BE-në

Kryeministri britanik, David Cameron paralajmëroi kundër një “dekade të humbur” në rast të daljes së vendit nga Bashkimi Evropian. Duke folur mengjesin e sotem per BBC-ne, Cameron deklaroi se “Rezultati do të jetë një dekadë e humbur për Britaninë e Madhe, në fushën e rritjes ekonomike, investimeve, shpenzimeve sociale nëse …

Më shumë

Kryebashkiaku i Londrës Khan mbështet kryeministrin Kameron pro qëndrimit të Britanisë në BE

Kryebashkiaku laburist i Londrës, Sadik Khan, i është bashkuar platformës së kryeministrit konservator Dejvid Kameron për qëndrimin e Britanisë në Bashkimin Europian. Khan, i cili u kritikua nga Kameron për gjykim të dobët gjatë zgjedhjeve lokale të Londrës, mbrojti vendimin e tij për të përkrahur publikisht kryeministrin me interesin më …

Më shumë

Trump për Cameron: Komentet e tij, mund t’i prishin marrëdhëniet

Donald Trump, kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale në SHBA, tha se komentet kritike rreth tij nga kryeministri britanik, David Cameron, mund të ndikojnë negativisht në marrëdhëniet e tyre, nëse miliarderi amerikan i fiton zgjedhjet dhe bëhet presidenti i SHBA-së. Cameron ka deklaruar para nje viti në parlament, se Trump ishte …

Më shumë