KRYEFAQJA » Tag Archives: Dita e Bastijes

Tag Archives: Dita e Bastijes

Festa kombëtare e Francës, marshim tradicional në “Shamp Elize” dhe spektakël ajror

Francezët festojnë sot Ditën e Bastijes, festa e tyre kombëtare që simbolizon triumfin e Revolucionit Francez mbi monarkinë rreth 227 vite më parë. Si çdo vit, në Shamp Elize po zhvillohet parada madhështore ushtarake, e cila ndiqet edhe nga zyrtarë të lartë botërorë. Në paradën e këtij viti morën pjesë …

Më shumë