KRYEFAQJA » Tag Archives: drejtesi

Tag Archives: drejtesi

Peticioni qytetar pro reformes në drejtësi dorëzohet në Parlament

Për 5 ditë kanë arritur të mbledhin 31,777 firma pro një peticioni në mbështetje të reformës në drejtësi, për t’ia dorëzuar sot këtë peticion parlamentit shqiptar. Grupimi qytetarë pro reformës në drejtësi, i kërkon politikanëve shqiptarë të fillojnë sa më shpejt zbatimin e mëtejshëm të kësaj reforme, e cila është …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, pedagogët përzgjedhin kandidatët për KLGJ dhe KLP

gjyqtare, kandidatet e klp, klgj, perzgjidhen, pedagoge, drejtesi

Pedagogët e Fakultetit të Drejtësisë dhe Shkollës së Magjistraturës përzgjodhën sot me votim të fshehtë gjashtë kandidatë për anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Fituesë janë Mirela Bogdani e cila kandidon për dy vende njëkohësisht, Erjon Muharremaj, Maksim Qoku, Eneida Sema, dhe Oriona Muçollari. …

Më shumë

Shrëder: Drejtësia, kusht themelor për nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

gerhard schroder, COD, Tirane, edi rama, drejtesi, shqiperia ne be

“Drejtësia është kusht themelor për nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian”. Kjo ka qenë deklarata themelore që ish-kancelari gjerman, Gerhard Schroder ka bërë sot në Tiranë në qendrën multikulturore COD i ftuar në konferecën “Mbi sfidat ekonomike të emigracionit dhe të integrimit brenda projektit europian”.  “Reforma në …

Më shumë

Lu sfidon Ramën dhe Bashën: Gjeni zgjidhje ose mbylluni bashkë për jetë!

Miratimi i reformës në drejtësi, mbi të gjitha, është një fitore për popullin shqiptar

Ndoshta dukej e pamundur, por ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ka humbur durimin me politikanët shqiptare. Ai ka lënë mënjanë kortezinë diplomatike dhe ka folur mjaftë ashpër ndaj kryeministrit Rama dhe kreut të opozitës Basha. “Të gjithë jemi të acaruar dhe të lodhur me politikanët e Shqipërisë” tha ambasadori …

Më shumë

Stamboll, “Drejtësi, Paqe, Bashkim” tema e samitit të OBI

Stamboll, "Drejtësi, Paqe, Bashkim" tema e samitit të OBI

Në Stamboll vijojnë punimet e Samitit të 13-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik. Në të marrin pjesë udheheqës nga mbi 30 shtete të ndryshme anëtare të kësaj organizate. Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu u bëri thirrje pjesëmarrësve në Samit që të mbështesin një qëndrim të përbashkët përballë identifikimit të islamit …

Më shumë

Vlahutin: Reforma në drejtësi duhet të miratohet para verës.

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka shprehur keqardhjen pasi PD refuzoi propozimin për kompromis të SHBA dhe BE për miratimin e Reformës në Drejtësi. "Besueshmëria e reformës në drejtësi varet përgjithësisht nga besueshmëria e vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve" nënvizohet në deklaratën e posaçme të delegacionit të BE. "Propozimi aktual për kompromis reflekton pozicionin tonë të qartë që komuniteti ndërkombëtar duhet të sigurojë monitorim të fuqishëm për të garantuar besueshmërinë e procesit, përfshirë pre-vetingun e anëtarëve të organeve të vetingut, duke dhënë, sipas rastit, rekomandime negative" sqaron BE në deklaratë dyshimet e hedhura nga PD. "Komuniteti ndërkombëtar nuk ka sugjeruar kurrë pasjen e ndonjë pushteti ekzekutiv, meqë është thelbësore që autoritetet shqiptare të ruajnë zotërimin e plotë" shton më tej deklarata. Megjithatë deklarata e delegacionit të BE në Tiranë vlerëson se negociatat duhet të mbërrijnë në një konkluzion pozitiv. Në Tiranë që prej të mërkurës ndodhet zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm Helga Schmid, e cila do të përmiqet sërish të gjejë kompromis.

Reforma në drejtësi duhet të miratohet para verës. Ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin e përsëriti apelin drejtuar politikës shqiptare të martën në Tiranë, pas diskutimeve të një projekti për të drejtat e njeriut, projekt i cili lidhet me përparësinë e psetë të çeljes së negociatave për Shqipërinë.”Për përmbushjen …

Më shumë