KRYEFAQJA » Tag Archives: Falluxha

Tag Archives: Falluxha

Falluxha, forcat irakene marrin kontrollin e godinës së qeverisjes lokale

Gjatë operacionit për rimarrjen e qytetit të Falluxhas, forcat qeveritare irakene kanë çliruar godinën kryesore të qeverisjes lokale të qytetit, i cili ndodhet në duart e Shtetit Islamik që nga janari i vitit 2014. Gjeneral Lejtnant Abdul Uahab al-Saadi u shpreh për mediat e huaja se forcat anti-terrorizëm kanë çliruar …

Më shumë

Këshilli norvegjez i refugjatëve: 4 mijë banorë janë larguar nga Falluxha

Rreth 4 mijë persona janë larguar nga qyteti Falluxha, që është nën kontrollin e militantëve të Shtetit Islamik, pasi forcat qeveritare kanë hapur korridorin, meqë kanë marrë rrugën kryesore për në kryeqytetin Bagdad. Këshilli norvegjez i refugjatëve, që punon me irakianët e zhvendosur brenda Irakut, tha sot se prej fundit …

Më shumë

UNICEF: Në Falluxha fëmijët përjetojnë dhunë ekstreme

Agjencia e OKB-së për fëmijët ka thënë se të paktën 20 mijë fëmijë mbesin të ngujuar në qytetin irakian, Falluxha ndërsa forcat qeveritare po luftojnë për të rimarrë qytetin nga militantët e Shtetit Islamik. “Jemi të shqetësuar rreth mbrojtjes së fëmijëve përballë dhunës ekstreme”, ka thënë përmes një deklarate përfaqësuesi …

Më shumë

Ushtria irakiane hyn në Falluxha

Forcat e ushtrisë irakiane kanë hyrë në qytetin Falluxha, i cili kontrollohet nga militantët e Shtetit Islamik. Korrespondentët thonë se shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri mund të dëgjohen në qarkun jugor Naimia. Operacioni për rimarrjen e qytetit ka nisur që më 22 maj. Falluxha është qyteti i parë …

Më shumë