KRYEFAQJA » Tag Archives: FARC

Tag Archives: FARC

Kolumbi, nënshkruhet armëpushimi historik mes qeverisë dhe FARC-ut

Qeveria e Kolumbisë dhe grupi kryengritës majtist, FARC, nënshkruan marrëveshjen finale të armëpushimit, duke i sjellë palët më afër njëra-tjetrës, për përfundimin e konfliktit 50-vjeçar. Presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, dhe lideri i FARC-ut, Rodrigo Londono, i njohur si Timochenko, mbrëmë u përshëndetën me shtrëngim duarsh, pasi negociatorët nënshkruan …

Më shumë