KRYEFAQJA » Tag Archives: gruevski

Tag Archives: gruevski

Dhuna në Maqedoni, Mogherini-Gruevskit: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën

Dhuna ndaj deputetëve të Maqedonisë brenda Kuvendit, ku u plagosen 109 persona, u dënua njëzëri dhe me tone të ashpra nga vendet fqinje të Maqedonisë, Bashkimi Evropian dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Përfaqësuesja e BE-së, Federika Mogherini, kërkoi dialog institucional dhe respektim të kushtetutës, ndërsa zyrtarë të lartë të BE-së …

Më shumë

Protesta e 43-të në Maqedoni

Protesta e 43-të, në Maqedoni, protestat, gruevski

Në Shkup u mbajt gjatë natës së të hënës protesta e 43-të me radhë, ku pjesëmarrësit hodhen parrulal kundër krijimit të qeverisë së re nën drejtimin e Lidhjes Socialdemokrate dhe kundër platformës së partive shqiptare. Pjesëmarrësit në marrshim mbanin pankarta ku shkruhej se do të mbrojnë Maqedoninë nga qeverisja e …

Më shumë

Ivanov nuk i jep mandatin Zaevit: Platforma shqiptare për gjuhën shqipe është në shkelje të kushtetutës së vendit

Ivanov: "Kushtetuta dhe ndërgjegja nuk më lënë t’i japë mandatin Zaevit!"

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka deklaruar se nuk mund t’i japë mandatin për krijimin e kreut të partisë opozitare Zoran Zaev për të formuar kabinetin e ri qeveritar, pasi sipas tij, platforma shqiptare për gjuhën shqipe është në shkelje të kushtetutës së vendit. Gjatë një konference shtypi në Shkup, …

Më shumë

Maqedoni, socialdemokrati Zaev kërkon mandatin për krijimin e qeverisë

Maqedoni, socialdemokrati Zaev kërkon mandatin për krijimin e qeverisë

Kryetari i Lidhjes socialdemokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev dorëzoi sot te presidenti Ivanov nënshkrimet e 67 deputetëve të rinj duke kërkuar mandatin për krijimin e  qeverisë. Marrëveshje e socialdemokratëve me partitë shqiptare bëri që të reagojë ashpër partia VMRO. Më parë kreu i saj Gruevski i ofroi mbështetje Zaevit për …

Më shumë

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Partita maqedonase VMRO-DPMNE dhe ajo shqiptare BDI, nuk arritën marrëveshje për krijimin e një koalicioni qeverisës deri në mesnatën e së dielës më 29 janar, kur mbaroi afati kushtetues. Dështimi i bisedimeve erdhi pasi pala maqedonase nuk arriti t’i plotësojë kërkesat e platformës shqiptare, midis tyre edhe pranimi i gjuhës …

Më shumë

Maqedoni, interpelanca për Ivanov hyn në procedurë parlamentare

Më shumë se 50 deputetë në Parlamentin e Maqedonisë kanë nënshkruar nismën e deputetëve të LSDM-së opozitare për llogaridhënien e presidentit Gjorge Ivanov për vendimin për falje të 56 personave, përfshirë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, ish-ministra dhe personalitete tjera për të cilët po zhvillohen hetime nga Prokuroria Speciale Publike dhe nëpër …

Më shumë